O parížskom úspechu slovenskej gotiky v SNG

Netradičnú dokumentačnú reportáž o výstave neskorej gotiky Slovenska Zlatom a ohňom – Umenie Slovenska na konci stredoveku, ktorá od septembra do januára žala úspechy v parížskom Múzeu Cluny, ponúka do polovice februára Slovenská národná galéria (SNG) v Bratislave. Kurátor výstavy Dušan Buran na nej predstavuje v rámci Kabinetu starého umenia vo Vodných kasárňach na Rázusovom nábreží zákulisie tohto medzinárodného projektu. Pod názvom Všade dobre, doma najlepšie! (Nulle part aussi bien que chez soi!) môžu návštevníci vidieť gotické artefakty v ich transportných obaloch – drevených škatuliach. Dostanú sa aj k ohlasom na výstavu, ktorú videlo približne 105 tisíc ľudí, vo francúzskej a našej tlači. Ako ďalej agentúru SITA informovala Karmen Koutná z marketingu a komunikácie SNG, výstava tak ponúka jedinečnú možnosť vidieť vybrané diela z parížskej výstavy. Následne totiž poputujú svojim majiteľom.


Výstava slovenskej gotiky v Paríži Zlatom a ohňom – Umenie Slovenska na konci stredoveku sústredila 64 sochárskych diel, malieb, iluminácií (gotických rukopisov) a zlatníckych monštrancií. Rozsiahlu panorámu umenia stredoveku na Slovensku pripravila Slovenská národná galéria v spolupráci s parížskym Musée de Cluny od 14. septembra minulého roka do 10. januára. Osobne ju otvoril minister kultúry SR Daniel Krajcer spolu s francúzskym ministrom Frédéricom Mitterrandom. Autor výstavy, Dušan Buran zo SNG v spolupráci s francúzskymi kurátormi múzea Xavierom Dectotom a Jean-Christophom Ton-Thatom vybrali na výstavu diela zo zbierok SNG a z ďalších ôsmich slovenských múzeí a galérií, ako aj z cirkevných zbierok štrnástich kostolov a z archívnych zbierok slovenských inštitúcií. Jednotlivé diela pochádzajúce z dnešného územia Slovenska boli cez Múzeum Cluny požičané aj zo zbierok múzeí vo Viedni, Budapešti, Ľubľane a Lille.


O tom, že výstava mala vo Francúzsku ohlas, svedčia aj citáty z viacerých významných médií. – “Ukrižovaný z Kežmarku, dielo Majstra Pavla z Levoče, je veľdielom, ktoré si zaslúži figurovať v každej príručke dejín umenia,“ napísal denník Le Figaro. “Dokonalosť umenia v službách emócie,“ komentoval výstavu denník Le Monde. Napríklad francúzsky magazín o umení Beaux Arts Magazine konštatoval, že “výstava Zlatom a ohňom je jedným z ‘božských’ prekvapení začiatku sezóny!“ K úspechu výstavy slovenskej gotiky v Paríži prispelo aj množstvo sprievodných podujatí.


Výstavy v bratislavskom sídle SNG sú otvorené denne okrem pondelka od 10:00 do 17:30 a vo štvrtok až do 19:00. Program galérie možno nájsť na jej webstránke – http://www.sng.sk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovenská gotika v parížskom múzeu stredoveku Cluny

Návštevníci francúzskej metropoly budú môcť od 14. septembra 2010 do 10. januára 2011 obdivovať výstavu slovenskej gotiky. Prehliadku s názvom Zlatom a ohňom (Umenie Slovenska na sklonku stredoveku) sprístupnia v utorok 14. septembra 2010 v národnom múzeu stredoveku v Múzeu Cluny v Paríži. Podľa hovorkyne rezortu kultúry a cestovného ruchu Evy Chudinovej sa na vernisáži osobne zúčastní aj minister Daniel Krajcer.

Karol Vaculík – historik umenia

V roku 1992 v Bratislave zomrel historik umenia Karol Vaculík. Študoval dejiny umenia, filozofiu a francúzštinu na univerzitách v Bratislave, vo Viedni a v Prahe. Od r. 1949 bol vedúcim zbierky starého umenia v pražskej Národnej galérii, odkiaľ v r. 1951 prešiel do Bratislavy, kde bol poverený vedením vznikajúcej Slovenskej národnej galérie.

Východoslovenská galéria 1952- 2002

Východoslovenská galéria v Košiciach si pripomína 50. výročie od začiatku svojej zberateľskej a výstavnej činnosti. Bola založená ako druhá slovenská galerijná inštitúcia (po SNG v Bratislave) a dnes sa zaraďuje medzi najväčšie a najstaršie slovenské zberateľské inštitúcie podobného druhu.