Objavili najstaršie maľby znázorňujúce apoštolov

Archeológovia a reštaurátori umenia s použitím novej laserovej technológie objavili údajne najstaršie maľby tvárí apoštolov Ježiša Krista. Obrazy nachádzajúce sa v katakombách svätej Tekly neďaleko Baziliky sv. Pavla za hradbami starovekého Ríma, vytvorili koncom štvrtého alebo začiatkom piateho storočia. Podľa archeológov mohli tieto obrazy patriť k tým, ktoré najviac ovplyvnili neskoršie umelecké vyobrazenia tvárí Kristových nasledovníkov. O freskách sa vedelo, no detaily bolo možné vidieť až počas reštauračného projektu, ktorý sa začal pred dvoma rokmi. Jeho výsledky vedci oznámili na tlačovej konferencii dňa 22. júna 2010.

 


Ikony tvárí patria apoštolom – sv. Petrovi, sv. Ondrejovi a sv. Jánovi, ktorí patrili medzi pôvodných Ježišových dvanásť apoštolov, a tiež sv. Pavlovi, ktorý sa stal apoštolom až po Kristovej smrti. Maľby majú rovnaké charakteristiky ako neskoršie obrazy. Patrí k nim napríklad vráskavé a predĺžené čelo, plešivejúca hlava a špicatá brada svätého Pavla, čo naznačuje, že môže ísť o vyobrazenia, ktoré stanovili neskoršie štandardy. Ide o štyri kruhy s priemerom 50 centimetrov. Nachádzajú sa na strope podzemného pohrebného miesta vyššie postavenej ženy, o ktorej sa predpokladá, že konvertovala na kresťanstvo.


Vedúci archeologického výskumu početných rímskych katakomb Fabrizio Bisconti vysvetlil, že staršie maľby apoštolov ich zobrazujú v skupine s menšími tvárami, ktorých detaily sú ťažko rozlíšiteľné. “Ide o veľmi dôležitý objav v histórii raných kresťanských komunít Ríma,” uzavrel.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Objavili najstaršie vysokohorské sídla

Novozélandskí a austrálski archeológovia objavili na východe Papuy-Novej Guiney v nadmorskej výške 2000 metrov pozostatky siedmich táborísk, pričom vek najstaršieho z nich určili na 49-tisíc rokov. Tým sa toto miesto stalo vôbec najstarším známym vysokohorským sídlom v histórii ľudstva.

Objavili najstaršie obydlie vo Veľkej Británii

Britskí archeológovia z University of York a University of Manchester objavili pozostatky najstaršieho obydlia na území Veľkej Británie. Kruhová štruktúra nachádzajúca sa na nálezisku Star Carr neďaleko mesta Scarborough vznikla podľa odborníkov približne v roku 8500 p.n.l. To je o 500 rokov skôr než doteraz najstaršie obydlie objavené v mestečku Howick.

Archeológovia identifikovali ruiny paláca zo 7. storočia

Ruiny nachádzajúce sa v severnom Izraeli, o ktorých sa vedci domnievali, že kedysi boli synagógou, najnovšie identifikovali ako palác zo 7. storočia. Používal ho kalif z dynastie Umajjovcov, ktorý začal s konštrukciou jeruzalemského Skalného dómu, uviedli v utorok archeológovia. Nálezisko sa nachádza na brehu Tiberiadskeho jazera a bolo miestom, kde kedysi stál palác Al-Sinnabra. Arabskí historici o ňom síce písali, jeho presné miesto však dlho nebolo známe, povedali vedci z Telavivskej univerzity.