Objavili pyramídu s mayskými nástennými maľbami

Tímu vedcov sa v Mexiku podarilo nájsť veľkú maľovanú pyramídu, ktorá je pokrytá asi 46-timi každodennými výjavmi zo života Mayskej civilizácie.

Trojposchodovú pyramídu, ktorá je asi 11 metrov široká, objavili v archeologickej oblasti Calakmul. Zvyšky keramiky, ktoré sa tam našli naznačujú, že konštrukcia omaľovanej pyramídy začala niekedy v rozmedzí rokov 420 a 620. Vedci tvrdia, že na tejto stavbe už prebiehalo asi sedem prestavieb, no práve pri tretej z nich začali Mayovia s vonkajšími nástennými maľbami, čo bolo v tejto oblasti veľmi neobvyklé.


Maľby zobrazujú skupiny mužov, žien a detí, ktoré vykonávajú rozličné činnosti. Archeológovia sa domnievajú, že rozličné druhy oblečenia, ktoré maľby znázorňujú, odlišujú sociálne skupiny ľudí. Medzi znázornenými scénami sú aj postavy pripravujúce potravu a iní ľudia zachytení pri chôdzi či pohybe. Nástenné maľby sa v tejto chvíli podrobujú čisteniu a konzervácií, zatiaľ čo odborníci z talianskej univerzity analyzujú použité pigmenty a techniky.


Informáciu zverejnil internetový portál muyinteresante.es.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vedci odkryli hrobku mayského kráľa

Archeológovia v Guatemale objavili hrobku mayského kráľa, v ktorej sa nachádzala dobre zachovaná keramika či detské kosti. Vedci môžu vďaka tomuto objavu lepšie pochopiť rituálne zvyky Mayov. Pohrebnú komoru odkryli ešte v máji pod pyramídou El Diablo v meste El Zotz nachádzajúcom sa v džungľou pokrytej oblasti Petén. Podľa vedcov ju vytvorili niekedy v rozmedzí rokov 300 až 600 n. l. Verejnosť sa o objave archeológov dozvedela až vo štvrtok. Dobre zapečatená hrobka pomohla ochrániť textil, drevorezby a červenú a žltú keramiku ozdobenú motívmi rýb a diviakov, uviedli vedci.