Obnova pamiatok by stála sto miliárd korún

Obrázok k článku

Iba tretina kultúrnych pamiatok na Slovensku je v dobrom stave. “Pamiatkový fond našej republiky je v žalostnom stave,” hovorí generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR Katarína Kosová. Viac ako 4-tisíc objektov by potrebovalo obnoviť, mnohé z nich sú dokonca v havarijnom stave. Podľa niektorých odhadov by však na záchranu tohto kultúrneho dedičstva bolo treba dať okolo 100 miliárd korún. A to odstrašuje každú vládu. “Preto prichádzame s predstavou, podľa ktorej by budúca slovenská vláda vyčlenila každý rok na obnovu pamiatok jednu miliardu korún navyše, čiže štyri miliardy za celé funkčné obdobie,” pokračuje Kosová. Podľa nej by už aj to pomohlo pohnúť veci dopredu a “dosiahnuť viditeľný efekt”. Za štyri miliardy – ak uvažujeme s viaczdrojovým financovaním – by bolo možné obnoviť napríklad 18 hradov, 63 kaštieľov, 169 kostolov, 7 synagóg – a ešte by ostali finančné prostriedky na udržiavacie práce. Tak znie kvalifikovaný odhad.
Prvotný nápad sa zrodil v hlave Františka Mikloška. “Dezolátny stav mnohých pamiatok mi nedá spávať,” hovorí poslanec. Myslím si, že obnova kultúrneho dedičstva patrí teraz medzi priority nášho hnutia, ale aj ktorejkoľvek osvietenej vlády.”
Skupina odborníkov medzitým vypracovala analýzu pod názvom Cez obnovené pamiatky k pracovným príležitostiam. “Niekomu to u nás ešte pripadá čudné, ale obnova pamiatok nielen spotrebúva verejné zdroje – ona ich aj generuje a nesie v sebe značný ekonomický potenciál: zvyšuje zamestnanosť, oživuje cestovný ruch, pomáha riešiť bytový problém atď.,” vysvetľuje Kosová. Vo vyspelom svete už dávno neplatí predstava, že obnova kultúrnej pamiatky je nenávratnou investíciou. A krajiny bez surovinového bohatstva, ako je Slovensko, si tento hendikep nahrádzajú kultúrnym dedičstvom.
V súčasnosti štát investuje do pamiatok okolo 800 – 900 miliónov korún ročne, pričom prevažná časť týchto peňazí sa vynakladá na obnovu pamiatok vo vlastníctve štátu. Za posledných 10 rokov sa však karta obrátila. Už len 15,5 percenta pamiatok patrí štátu, kým 29,5 percenta fyzickým osobám, 24 percent obciam, 23 cirkvám atď. Neštátnym subjektom sa však zo spomínaného koláča ujdú iba 3-4 percentá. Pritom len zo Štátneho fondu Pro Slovakia požadovali tohto roku takmer 545 miliónov. Dostali – zhruba 20 miliónov.
“Tá jedna miliarda ročne by pomohla zmeniť uvedený nepomer, a navyše by motivačne pôsobila na súkromných i zahraničných investorov, čo by pomohlo mobilizovať ďalšie finančné zdroje, ” myslí si Peter Maráky, generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva na ministerstve kultúry. Podľa Marákyho však projekt predpokladá, aby si ho riadila vláda a aby sa prepojil s projektmi regionálneho rozvoja a projektmi rozvoja cestovného ruchu.
Dôležité bude tiež vybrať z množstva pamiatok, vyžadujúcich si komplexnú rekonštrukciu, tie najzaujímavejšie v každom regióne. Ich predbežný zoznam už pripravili krajské pamiatkové úrady. Program si zrejme vyžiada viaceré legislatívne zmeny. “Stavebníkovi je zatiaľ u nás výhodnejšie investovať do novej výstavby, ako do obnovy pamiatkového objektu,” pripomína jeden z chronických problémov Maráky.
Mikloško však za najdôležitejšie považuje,aby sa projekt dostal medzi priority budúceho vládneho programu. Už to bude polovica úspechu.
Vladimír Jancura

Zdroj: Denník Pravda, 8. 8. 2002

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ministerstvo kultúry rozdelí na obnovu pamiatok 250 miliónov

Až 84,4 % kultúrnych pamiatok na Slovensku vlastnia obce, cirkvi či fyzické osoby, zvyšok spravuje štát: BRATISLAVA 19. apríla (SITA) – Ministerstvo kultúry (MK) SR predpokladá, že tento rok požiadajú vlastníci nehnuteľných kultúrnych pamiatok, ktoré nespravuje štát, o približne 1,2 miliardy korún. Ako na dnešnej tlačovej besede povedal generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva MK SR Martin Kováč, ministerstvo dostalo v dvoch grantových kolách spolu 780 žiadostí, v ktorých spolu žiadajú približne 970 miliónov korún.

Ocenili zakladateľov pamiatkových úradov

Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatok a historických sídiel udelili v sobotu 24. apríla 2010 v Červenom Kláštore v Kežmarskom okrese cenu Pamiatkového úradu SR za celoživotné dielo a mimoriadny prínos v oblasti ochrany pamiatkového fondu Slovenskej republiky – Cenu Alžbety Güntherovej-Mayerovej 2010. Laureátmi tohto najvyššieho ocenenia za pamiatkovú ochranu sa stali: Stanislav Dúbravec, Alojz Jursa a František Markuš in memoriam. Ocenení stáli pred 50 rokmi pri zrode dnešných krajských pamiatkových úradov v Banskej Bystrici, Bratislave a v Prešove. Ceny odovzdala generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR Katarína Kosová. Agentúru SITA o tom informovala Mária Riháková z Pamiatkového úradu Bratislava, redakcie Pamiatky a múzeá.

Pamiatkový úrad SR udelil vlani pokuty za 228 tisíc korún

Podľa Výročnej správy Pamiatkového úradu hospodárila inštitúcia vlani so 112 miliónmi korún: BRATISLAVA 15. apríla 2004(SITA) – Pamiatkový úrad SR (PÚ) môže od minulého roka udeľovať poškodzovateľom historických pamiatok pokuty. Ako na dnešnej tlačovej besede v Bratislave informovala generálna riaditeľka PÚ Katarína Kosová, “v roku 2003 putovalo do štátneho rozpočtu 228 tisíc korún z udelených pokút.” Išlo najmä o nerešpektovanie stanoviska pri prestavbách a nových stavbách, ktoré ohrozili historické pamiatky. PÚ má právo rozhodovať o konkrétnych stavebných zmenách na základe zákona, ktorý ho z Pamiatkového ústavu pretransformoval na špecializovaný orgán štátnej správy s rozhodovacou právomocou, vysvetlila Kosová.

Odpovede

  1. Zaujimave by bolo, dozvediet

    Zaujimave by bolo, dozvediet sa, ako dopadol napad davat na Obnovu pamiatok viac. Ci sa nim vobec niekto zaoberal.

  2. No to neviem, kazdopadne

    No to neviem, kazdopadne Krajcer v prvy rok vladnutia vyhlasil, ze zabezpecil na 4 roky financie na obnovu nebyvaleho rozsahu :).. spominal dakych 120-140 milionov. No ked to bolo myslene v EUR, to by sme mali skoro 4mld SK, a teda na rok by to skoro aj tak malo vyjst, ako kedysi nietko takto vzletne nahodil :).  Ibaze napr. na tento rok to bolo v kulture dokopy 21mil, a na pamiatky 5,5mil.. uplne ine cisla… a co som pocul cervenych po navrate k moci ohladom vytvorenia dedikovanej osi z EU fondov na tento ucel.. tazko mi to dako viac komentovat. Cas ukaze aka bude prax.

Comments are closed.