Obnovujú renesančnú zvonicu v Spišskej Belej, pomáhajú aj nezamestnaní
Mesto Spišská Belá začalo s avizovanou postupnou opravou renesančnej zvonice zo 16. storočia, ktorá bola v roku 1963 vyhlásená za kultúrnu pamiatku. V tomto roku by sa podľa primátora mesta Štefana Bieľaka malo podariť obnoviť strechu a v rámci príprav na obnovu celkovej fasády tiež odstrániť fasádne omietky. „Na opravu strechy zvonice sme získali štátnu dotáciu 15-tisíc eur z programu Obnov si svoj dom, k tomu zo svojho rozpočtu na tento účel poskytneme viac ako päťtisíc eur, dotácia však musí byť použitá tento rok,“ uviedol primátor pre agentúru SITA. Celkové rozpočtované náklady na obnovu zvonice sú podľa jeho slov zatiaľ odhadované na viac ako 100-tisíc eur, ďalšie práce budú pokračovať v budúcom roku.
Spišská Belá už odštartovala verejné obstarávanie na výber dodávateľa novej strechy zvonice, informuje o tom primátor na internetovej stránke mesta. Práce by mali byť zrealizované počas septembra. Okrem toho by sa podľa Bieľaka za zhruba štyri až šesť týždňov mohlo podariť dať dole fasádne omietky, pomáhajú pri tom aj ľudia evidovaní na úrade práce ako nezamestnaní. „Práve odstránenie týchto omietok, ktoré majú na niektorých miestach hrúbku aj takmer 10 centimetrov, robia nezamestnaní z nášho mesta, ktorí si musia odpracovať dávky v hmotnej núdzi, a to v trvaní 32 hodín mesačne. Po dohode so zástupcami z kežmarského úradu práce tak šesť až osem nezamestnaných dvakrát do týždňa vykonáva pomocné práce na obnove tejto kultúrnej pamiatky,“ informoval primátor. Ako skonštatoval, pre mesto tak v podstate zadarmo odstraňujú staré omietky na vonkajšej fasáde. „Aj na takéto zmysluplné práce sa môžu využiť ľudia evidovaní ako nezamestnaní na úrade práce a patrí im za to aj naše poďakovanie,“ doplnil. Následná kompletná obnova celej fasády zvonice sa plánuje na rok 2017, a to, ako vysvetlil Bieľak, nielen z finančných dôvodov, ale aj preto, aby sa presušilo očistené murivo obvodových stien po odstránení omietok.
Renesančná zvonica, ktorú v roku 1598 postavil Ulrich Materer, bola niekoľkokrát rekonštruovaná, naposledy bola v roku 2005 opravená jej vonkajšia fasáda. Podľa primátora však po jedenástich rokoch napriek tomu nevyzerá dobre, keďže sa nepodarilo vyriešiť vlhnutie jej muriva a masívne opadávanie vonkajších omietok. „Pokiaľ ide o materiál, ktorý bol použitý na jej vybudovanie, ide o pieskovec, ktorý je základom stavby, a ten v sebe udržiava vysokú vlhkosť. Ani štandardné technológie a metódy využité pri jej úprave v minulosti i pred jedenástimi rokmi neboli účinné. Bolo preto potrebné, aby sme našli zásadnejšie a odborné riešenie,“ uviedol pre agentúru SITA v minulosti Bieľak. Mesto tak na základe odporúčania Pamiatkového úradu v Poprade dalo vypracovať špecifický odborný posudok s návrhom riešenia odvlhčenia zvonice, a teda jej celkovej sanácie.