Ochrana kultúrnych pamiatok vo Viedni

Mesto Viedeň zvyšuje ochranu pre viedenské pamiatky. Od tohto roka budú odborní technici podrobne každoročne preskúmavať stav pamiatkových umeleckých diel vo viedenskej metropole. Do týchto bezpečnostno-technických opatrení investuje mesto Viedeň 600.000 eur.


Mesto Viedeň má v pamiatkovej starostlivosti celkovo 2.730 historických diel sochárstva – 269 pamätníkov, 753 pamäných tabúľ, 181 drobných sakrálnych pamätníkov, 582 svetských plastík, 251 náhrobných pamätníkov a 1692 pamätných hrobov, ktoré sú voľne umiestnené v exteriéri. „Tieto kontroly budú slúžiť nielen ochrane pamiatok, ktoré vytvárajú obraz nášho mesta,ale predovšetkým na ochranu okoloidúcich“, zdôrazňuje mestský radca pre kultúru Andreas Mailath-Pokorny.


 


Umelecké diela si záujemci môžu prezrieť online v kultúrnej databanke mesta Viedeň na www.wien.gv.at/kultur/kulturgut/. Digitálna databanka všetkých kultúrnych pamiatok mesta Viedeň zahŕňa doposiaľ informácie od historických stavieb cez pamätníky, archelogické objekty až po umelecké diela do roku 1918.


 



 


 


Mgr. Erika   Rožková, vedúca Kancelárie mesta Viedeň


COMPRESS Bratislava


Tel. +421 2-59303711


Fax +421 2-59303720


E-mail: office@compresspr.sk


 


Príloha: Detail pamätníka Márie Terézie pred Umelecko-historickým múzeom


© Bettina Neubauer/BDA


 


Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pripravujú sa obmedzenia právomoci miest a obcí pri umiestňovaní pamätníkov

Národniari chcú dosiahnuť, aby obce nemohli odmietnuť využívanie verejných priestranstiev na umiestňovanie pamätných a umeleckých predmetov súvisiacich s históriou, významnými udalosťami a osobnosťami obce. “Návrh zákona týmto reaguje na prípady protiváhy národnostných a iných záujmov, ktoré sa vyskytli v praxi, a to napríklad v meste Komárno v súvislosti s umiestnením súsošia sv. Cyrila a Metoda a v obci Tešedíkovo,” odôvodňujú návrh novely zákona o obecnom zriadení, ktorý predložili do parlamentu, jeho autori Ján Slota, Anna Belusovová, Rafael Rafaj a Ivan Šaško zo SNS.