Odhalili 4200 rokov starú hrobku s veľmi zachovanými farbami
Generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass vo štvrtok odhalil hrobku spred 4200 rokov s maľbami, ktorých farebná sýtosť je prekvapujúca. Objavili ju v archeologickom nálezisku Sakkára vzdialenom 25 kilometrov na juh od egyptského mesta Káhira. “Sú to najneuveriteľnejšie farby, ktoré sa nikdy predtým nepodarilo v hrobke objaviť,” povedal Hawass.
Do hrobky sa dá dostať len cez niekoľko kilometrov dlhú púštnu cestu, na ktorej je možné vidieť známu Stupňovitú pyramídu. V nej sa nachádzali ostatky dvoch vysokopostavených úradníkov z piatej dynastie faraónov (2500-2350 p.n.l.): otca ležiaceho v hlavnej sále hrobky a jeho syna, ktorého pozostatky sa nachádzali v priľahlej sále. Na objave sú najpútavejšie žiarivé farby, ktorými sú pomaľované falošné dvere synovej hrobky. Egypťania sa domnievali, že cez ne musí prejsť duša zosnulého do ríše mŕtvych. Pod vchodom do druhého sveta sa nachádza malý obetný oltár.
“Hrobka syna je jedinečná a neuveriteľná,” vysvetlil odborník, ktorý dodal, že pri falošných dverách sa nachádza obetný oltár a úradníka je možné vidieť “v rozličných pozíciách, pri ktorých sa ukazuje krása” farieb. “Nádhera, ktorá sa pravdepodobne nikdy nenašla v inej hrobke,” uviedol Hawass. “Ako je možné, že tieto farby, ktoré sú podľa môjho názoru najneuveriteľnejšie, aké sa v hrobke podarilo nájsť, vydržali obdobie dlhé 4200 rokov?,” pýta sa Hawass. Výskumníci tiež našli veľké množstvo artefaktov a predmetov používaných pri smútočných obradoch v starovekom Egypte. Tieto pred vykrádačmi hrobov zrejme ochránila veľká hĺbka, v ktorej sa nachádzali.
Informáciu zverejnila webová stránka elmundo.es.