Oliver Solga – Definície humoru

Samostatná výstava Definície humoru prezentuje kresby a grafiky Olivera Solgu, ktorý sa vo svojej tvorbe zameriava na špecifickú vizuálnu formu kresleného humoru. Výber z tvorby autora sa orientuje na práce z 80. rokov až do súčasnosti, Solgove tematické zaujatie charakterizujú štyri línie – hudba, láska, politika a samotné dejiny umenia. Venuje sa tiež karikatúre, ktorá smeruje skôr k interpretovaným portrétom slávnych a autorom obľúbených osobností – hercov, muzikantov a spevákov /Diana Ross, Miles Davis, John Lennon, Bolek Polívka, Karel Kryl…/. Posledným cyklom z konca 90. rokov až do súčasnosti analyzuje jediný motív situačnými obrazovými variáciami „vizuálneho zvieraťa“, ktorého koža úplne prirodzene nesie znaky op-artu – zebru a zebriu kožu. Časť tohto tematického cyklu je súčasťou výstavy.

Obnova.sk Fotografia

Okrem spomínaných prác v teritóriu kresleného humoru sa autor venuje tiež ilustrácii knižnej a časopiseckej, plagátovej tvorbe a naposledy predovšetkým výtvarným návrhom známok, pečiatok a FDC, ktoré po prvýkrát komplexne prezentuje na súčasnej výstave /výtvarné návrhy známok: 120. výročie Svetovej poštovej banky (1994), Olympijské hry Atlanta ´96 (1996), 100 rokov bezdrôtovej telegrafie (1997), Mesto Pezinok (2003)/.

Obnova.sk Fotografia

Autor samostatne a skupinovo vystavuje od roku 1984 doma i v zahraničí.

Obnova.sk Fotografia

vo výstavných priestoroch Malokarpatského múzea, M.R. Štefánika 4, Pezinok, Otvorenie: 3. 8. 2004, Výstava potrvá do 12. 9. 2004

Obnova.sk Fotografia

Vladimíra Büngerová

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Oliver Solga

Narodil sa 3. augusta 1954 v Modre. Žije a tvorí v Pezinku. V roku 1985 absolvoval štúdium dejín umenia na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, ako kurátor pripravil niekoľko desiatok výstav súčasného výtvarného umenia.

Igor Kalný – Vstup do ticha

Výstava tvorby Igora Kalného (1957-1987), jednej z najosobitejších postáv neoficiálnej výtvarnej scény 80. rokov 20. storočia na Slovensku, je súčasťou výstavnej koncepcie Galérie mesta Bratislavy, ktorá sa programovo zameriava na prezentáciu jej ťažiskových predstaviteľov. Kalného tvorba, predčasne ukončená smrťou v roku 1987, sa pohybuje medzi hudbou, poéziou, privátnymi akciami, happeningami, maľbou a kresbou, ktorá sa stala jeho špecifickou rečou a tvorí dominantu výstavy.

Knihy – August 2003 (výber)

Dejiny Indie
Autor : kolektiv autorov
Vydavatel: NLN
Cena : 1099 Sk
Autori sleduju vo svojej obsiahlej praci dejiny Indie od samotnych pociatkov, kedy najnovsie archeologicke vyskumy posuvaju datovanie prvych osidleni stale hlbsie do minulosti az po moderne dejiny, poznamenane anglickou kolonizaciou.

Štiavnica > Je dobré mať kamarátov

Výstava v Banskej Štiavnici- Je dobré mať kamarátov je príbehom Banskej Štiavnice a jej striebornej histórie. 23. septembra 2005 sprístupnili v SBM-Galérii J.Kollára v Banskej Štiavnici výstavu trojice umelcov : Braňa Jánoša, banskoštiavnického rodáka, dnes žijúceho vo Vyšnom Kubíne, v oblasti maľby, Igora Čierneho z Bratislavy v oblasti kovanej plastiky a Ondreja Ďuriana z Kremnice, v oblasti strieborného šperku.