Osud známeho nápisu z osvienčimského tábora
Smutne známy nápis nad vstupom do bývalého nacistického koncentračného tábora v Osvienčime “Arbeit macht frei” (Práca oslobodzuje) ukradli v piatok 18. decembra 2009 neznámi páchatelia, informovala miestna polícia. “Tabuľu vzali asi o 6:00. Na pátranie po zlodejoch boli nasadené policajné psy,” uviedla hovorkyňa polície Malgorzata Jurecková pre rozhlasovú stanicu Trojka.V koncentračnom tábore Osvienčim a priľahlom Birkenau zomrelo počas druhej svetovej vojny viac ako milión ľudí, väčšinou európskych Židov. Tábory boli súčasťou “konečného riešenia židovskej otázky”, systematickej genocídy, ktorú naplánoval nacistický vodca Adolf Hitler. Celkovo počas fašistického holokaustu zomrelo zhruba šesť miliónov Židov. Medzi ďalšími obeťami boli desiatky tisíc Poliakov nežidovského pôvodu, sovietskych vojnových zajatcov, Rómov a ľudí, ktorí sa pridali k protifašistickému odboju.
Osud známeho nápisu z osvienčimského tábora
Našli ukradnutý nápis z Osvienčimu
BRATISLAVA 21. decembra (SITA/AP) – Poľskej polícii sa podarilo nájsť nápis Arbeit mach frei (Práca oslobodzuje), ktorý v piatok zmizol z brány bývalého koncentračného tábora v Osvienčime. Nápis je rozrezaný na tri kusy a našiel sa v severnom Poľsku, oznámila v pondelok krátko po polnoci hovorkyňa poľskej polície Katarzyna Padlová. Viac podrobností o mieste a okolnostiach nájdenia nápisu neuviedla. Informovala však, že v súvislosti s krádežou zatkli piatich mužov vo veku od 25 do 39 rokov a prevážajú ich na vypočúvanie do Krakova.
V koncentračnom tábore Osvienčim a priľahlom Birkenau zomrelo počas druhej svetovej vojny viac ako milión ľudí, väčšinou európskych Židov. Tábory boli súčasťou “konečného riešenia židovskej otázky”, systematickej genocídy, ktorú naplánoval nacistický vodca Adolf Hitler. Celkovo počas fašistického holokaustu zomrelo zhruba šesť miliónov Židov. Medzi ďalšími obeťami Osvienčimu boli desaťtisíce Poliakov nežidovského pôvodu, sovietskych vojnových zajatcov, Rómov a ľudí, ktorí sa pridali k protifašistickému odboju.
Re: Osud známeho nápisu z osvienčimského tábora
Stopa k zlodejom nápisu v Osvienčime vedie do Švédska
BRATISLAVA 30. decembra (SITA) – Pri pátraní po nápise z brány bývalého koncentračného tábora v Osvienčime (Arbeit macht frei) narazili poľskí vyšetrovatelia na stopu vedúcu do Švédska. Poľsko chce preto požiadať o pomoc švédskeho ministra spravodlivosti. Potvrdila to hovorkyňa prokuratúry v Krakove a dodala, že žiadosť pošlú do Štokholmu vo štvrtok. Odmietla však uviesť ďalšie podrobnosti. Uviedla rakúska televízna stanica ORF na svojej webovej stránke.
Historický nápis ukradli páchatelia v noci zo 17. na 18. decembra. Troch podozrivých páchateľov zatkli tri dni po krádeži a momentálne sedia vo vyšetrovacej väzbe. Poškodený nápis, rozpílený na tri časti, našli v lese.
Poľskí vyšetrovatelia predpokladajú, že objednávateľom krádeže je niekto v zahraničí, pravdepodobne zberateľ zo Švédska, čo vyšetrovatelia nepotvrdili. Uviedli len, že pochádza z európskej krajiny. Otvorene pravicová televízna stanica TVP1 uviedla, že za krádežou stoja švédski neonacisti. Poľský minister spravodlivosti Krzysztof Kwiatkowski potvrdil, že vyšetrovanie má “širšiu dimenziu, ako sa pôvodne predpokladalo.”
Podľa poľskej tlačovej agentúry PAP, zdroje z kruhu vyšetrovateľov uviedli, že objednávateľ a lupiči si vopred prehliadli miesto činu a nápis určili “ako objekt krádeže”.
V koncentračnom tábore Osvienčim a v neďalekom vyhladzovacom tábore Birkenau zavraždili nacisti od roku 1940 do roku 1945 najmenej 1,1 milióna osôb, najmä Židov. Koncentračné tábory boli súčasťou “konečného riešenia židovskej otázky”, systematickej genocídy, ktorú naplánoval nacistický vodca Adolf Hitler. Celkovo počas fašistického holokaustu zomrelo zhruba šesť miliónov Židov. Medzi ďalšími obeťami Osvienčimu boli desaťtisíce Poliakov nežidovského pôvodu, sovietskych vojnových zajatcov, Rómov a ľudí, ktorí sa pridali k protifašistickému odboju.
Re: Osud známeho nápisu z osvienčimského tábora
Z krádeže tabule v Osvienčime obžalovali občana Švédska
VARŠAVA 13. januára (SITA/AFP) – Proti Švédovi, ktorý sa priznal k účasti na plánovaní krádeže smutne známeho nápisu Arbeit Macht Frei z brány koncentračného tábora z druhej svetovej vojny v Osvienčime, v stredu poľské úrady vzniesli obžalobu. “Obžalovali sme Andersa H. z napomáhania pri krádeži,” uviedla hovorkyňa krakovskej prokuratúry Boguslawa Marcinkowska pre spravodajský televízny kanál
Poľská prokuratúra tiež požiadala súd, aby nariadil predbežné zadržanie na 14 dní podozrivého, ktorého médiá označujú ako 34-ročného bývalého švédskeho neonacistu Andersa Högströma. Prokuratúra požaduje na podozrivého vydanie národného, prípadne následne európskeho zatykača, povedala Marcinkowska.
Högström vyhlásil, že v prípade mal pôsobiť ako prostredník, ktorý prevezme tabuľu a predá ju kupcovi, ale neskôr si to rozmyslel a o ľuďoch stojacich za krádežou informoval poľskú políciu. “Požiadali ma, či by som mohol vziať tabuľu z jedného miesta na druhé,” píše švédsky denník Aftonbladet. “Mali sme človeka, ktorý bol ochotný za nápis zaplatiť niekoľko miliónov (švédskych korún, alebo stovky tisíc eur),” povedal. Högström tvrdí, že pomohol polícii dolapiť páchateľov lúpeže z 18. decembra.
Polícia objavila päťmetrový kovový nápis, ktorý znamená Práca oslobodzuje, 20. decembra v severnom Poľsku a zatkla piatich Poliakov vo veku od 20 do 39 rokov. Tabuľa bola rozpílená na tri časti.
“Som hrdý, že som všetko vyzradil,” uvádza Högström. Hovorkyňa polície v Krakove však poprela, že by polícii pomohol chytiť Poliakov podozrivých z odcudzenia tabule. “Telefonát zo Švédska prišiel v čase, keď sme už zlodejov zatýkali,” povedala. Piatim podozrivým hrozí väzenie v dĺžke 10 rokov.
Högström v roku 1994 založil Národno-socialistický front, švédske neonacistické hnutie, na čele ktorého stál päť rokov. Po odchode z organizácie sa od hnutia dištancoval a stal sa z neho vzorný občan, pričom vstúpil do združenia Exit, ktoré pomáha mladíkom odísť z krajne pravicových hnutí, tvrdí Aftonbladet. Národno-socialistický front sa rozpadol koncom roku 2008.
V koncentračnom tábore Osvienčim a v neďalekom vyhladzovacom tábore Birkenau zavraždili nacisti od roku 1940 do roku 1945 najmenej 1,1 milióna osôb, najmä Židov. Koncentračné tábory boli súčasťou “konečného riešenia židovskej otázky”, systematickej genocídy, ktorú naplánoval nacistický vodca Adolf Hitler. Celkovo počas fašistického holokaustu zomrelo zhruba šesť miliónov Židov. Medzi ďalšími obeťami Osvienčimu boli desaťtisíce Poliakov nežidovského pôvodu, sovietskych vojnových zajatcov, Rómov a ľudí, ktorí sa pridali k protifašistickému odboju.
Re: Osud známeho nápisu z osvienčimského tábora
Ukradnutý nápis z Osvienčimu sa dnes vráti do múzea
BRATISLAVA 21. januára (SITA/AP) – Nápis, ktorý bol celé roky na bráne nacistického koncentračného tábora Osvienčim: Arbeit macht frei (práca oslobodzuje), sa mesiac po jeho krádeži vráti do múzea zriadeného na mieste bývalého tábora slúžiaceho nacistom najmä na likvidáciu Židov a Rómov.
Hovorca Osvienčimu Pawel Sawicki uviedol, že polícia doručí nápis do múzea vo štvrtok. Nápis, ktorý zlodeji rozpílili na tri časti, bude treba opraviť, o čo sa postarajú experti, povedal hovorca.
Polícia krátko po zistení krádeže zatkla piatich Poliakov, ktorí sa priznali, že 18. decembra ukradli nacistický nápis. Podľa Sawického úrady teraz zvažujú, či na bránu tábora neumiestnia repliku namiesto pôvodného nápisu, ktorý by vystavili v múzeu.
Re: Osud známeho nápisu z osvienčimského tábora
Na švédskeho zlodeja z Osvienčimu vydali zatykač
BRATISLAVA 2. februára (SITA/AFP) – Poľskí vyšetrovatelia v utorok vydali zatykač na Švéda, ktorý je podozrivý z krádeže neslávne známeho nápisu “Arbeit Macht Frei” z areálu koncentračného tábora v poľskom Osvienčime. Poliaci vydali európsky zatykač na podozrivého zlodeja po tom, ako Švédsko poskytlo potrebné formálne údaje o Andersovi Högströmovi, ktoré sú nevyhnuté k podobným rýchlym žiadostiam o vydanie v rámci Európskej únie (EÚ).
Proti Švédovi, ktorý sa priznal k účasti na plánovaní krádeže spomínaného nápisu Arbeit Macht Frei z brány koncentračného tábora, poľské úrady už skôr vzniesli obžalobu. Högström vyhlásil, že v prípade mal pôsobiť ako prostredník, ktorý prevezme tabuľu a predá ju kupcovi, ale neskôr si to rozmyslel a o ľuďoch stojacich za krádežou informoval poľskú políciu. Polícia objavila päťmetrový kovový nápis, ktorý znamená Práca oslobodzuje, 20. decembra 2009 v severnom Poľsku a zatkla piatich Poliakov vo veku od 20 do 39 rokov. Tabuľa bola rozpílená na tri časti. Högström v roku 1994 založil Národno-socialistický front, švédske neonacistické hnutie, na čele ktorého stál päť rokov. Po odchode z organizácie sa od hnutia dištancoval.