Palfitte – najmodernejší hotel doslova nad jazerom

V rámci švajčiarskej výstavy Expo.02 vznikol v
Monruz – Neuchâteli jedinečný päťhviezdičkový hotelový projekt, v ktorom si hostia môžu užívať prvotriedny luxus a najmodernejšiu techniku.
Pre hotelových manažérov z celého sveta je študijným objektom, lebo pohodlie a bezpečnosť tu obstarávajú najmodernejšie informačné a komunikačné technológie a technika osvetlenia a riadenia budov. Hotel Palafitte je úplnou novinkou aj z architektonického hľadiska: pavilóny pre hostí sú postavené na pilieroch v Neuenburgerskom jazere a sprostredkovávajú tak jedinečný prírodný zážitok.

Pilierové stavby majú vo švajčiarskom kraji troch jazier veľmi dlhú tradíciu. Už 3 000 rokov pred naším letopočtom bolo na Neuenburgerskom jazere usadených mnoho roľníkov v domoch na vode. Miesto vykopávok Laténium sa je vzdialené iba niekoľko sto metrov. Dnes – takmer 5 000 rokov neskôr – sa táto starobylá tradícia využíva opäť. V päťhviezdičkovom hoteli Palafitte slúži 40 malých pavilónov so 120 lôžkami ako komfortné hosťovské izby. 24 miestností sa vznáša nad hladinou na pilieroch, ktoré sú zapustené do dna jazera. Recepcia, bar, reštaurácia, kongresová sála aj kuchyňa a kancelárie sú v hlavnej budove na brehu. V jej okolí sú ďalšie hotelové pavilóny.

Prekrásny pohľad dokonca aj z vane
“Výnimočná architektúra a interiérové zariadenie, vynikajúca kuchyňa, individuálny servis prostredníctvom vyškoleného personálu, ako aj technika integrovaná do zariadení poskytujú hosťom vysoké pohodlie”, hovorí riaditeľ hotela Antoine Chaumeron. V tomto odvetví nadpriemerná 65-percentná vyťaženosť hotela dokazuje atraktivitu tejto inovatívnej koncepcie. “Približne 80 percent hostí sú Švajčiari a súčasne navštívili Expo”, uvádza Chaumeron. Avšak aj počet ďalších turistov a obchodných cestujúcich, ktorí prichádzajú na podujatia do Palafitte, nepretržite rastie. Za prevádzkovú koncepciu je zodpovedná Ecole Hôtelière de Lausanne. Absolventi tejto renomovanej hotelovej školy hotel aj prevádzkujú a chcú tak zmenšiť odstup školy od praxe.

Už vo vstupnej hale si návštevníci môžu všimnúť novú filozofiu prístupu päťhviezdičkového domu k hosťom. Každý hosť je privítaný jedným z členov tímu v jeho rodnej reči. Tento spolupracovník je aj neskôr, počas pobytu zodpovedný za individuálny servis hosťa. Hneď pri registrácii hosťom vysvetlí funkcie rozličných najmodernejších prístrojov v hoteli. Pomáha mu pri tom interaktívny hotelový informačný systém. Prehľad o všetkých zariadeniach a ich častiach môže hosť vidieť na monitore. Hotelový informačný systém sa ovláda dotykovou obrazovkou na optickej báze. Obslužné časti a indikátory sú k dispozícií výhradne vo virtuálnej forme ako projekcie na hladkom povrchu. Pohybom prsta do svetelného kužeľa virtuálnej plochy možno informačný systém bezdotykovo ovládať. Malá infračervená kamera zaznamenáva gestá a počítač ich realizuje ako príkazy.

V Palafitte prevláda moderna vo svojej najkrajšej forme. Základným architektonickým princípom je prehľadnosť a spojenie s prekrásnym prostredím. Už pri vstupe do priestrannej, svetlej recepcie vedie pohľad cez bar a reštauráciu s veľkou terasou priamo na jazero. Premyslené osadenie okien a sklenených platní v svetlej drevenej podlahe umožňuje hosťom sledovať hru vĺn a svetla aj zo svojich pavilónov nad vodou, veľkých 56 m². Každá izba má aj drevenú plošinu, z ktorej si návštevníci môžu skočiť priamo do jazera, aby si zaplávali alebo si tu v pokoji môžu vychutnávať pokojnú večernú atmosféru. Kto chce, môže si svoje raňajky zjesť celkom intímne, v župane na terase. V strede pavilónu je veľká dvojlôžková posteľ, ktorá má pri čelnej strane otočné časti steny, za ktorou je kúpeľňa. Pootočenie drevených lamiel umožní pohľad z vane na jazero, oproti ležiaci Mont Vully a zasnežené vrcholky neďalekých hôr.

Vždy príjemná klíma, svetlo a mnoho iného
V súlade s hlavnou ideou Expo.02 sa pri plánovaní kládol veľký dôraz na ekológiu. Preto sa predpokladalo využitie obnoviteľných zdrojov energie, ako je teplo zeme a slnečné žiarenie. Každý pavilón má svoj ventilačný systém a prípravu teplej vody. Každý hosť si tak môže prispôsobiť teplotu podľa seba a vytvorí si tak svoju osobnú príjemnú klímu. Základ systému tvorí odparovacie a ventilačné zariadenie a tepelné čerpadlo, ktoré v lete chladí a v zime podporuje centrálny vykurovací systém. Komplexný riadiaci systém ovláda všetku techniku budovy. Patrí k nemu aj vykurovacia a klimatizačná technika v pavilónoch, kontrola prístupu, telefónna ústredňa a protipožiarna signalizácia. Jednotlivé spínače a senzory v miestnostiach – či už pre izbovú teplotu, osvetlenie, žalúzie, kúrenie, klimatizáciu alebo natiahnutie sieťky proti komárom pred oknom – sú prepojené káblovým alebo rádiovým spojením prostredníctvom štandardizovaného zbernicového systému EIB (European Instalation Bus). Možno ich ovládať cez počítač pomocou multifunkčného ovládacieho panelu. Pre bezpečnú prevádzku v prípade výpadku počítača sú všetky riadiace prvky dimenzované s rezervou a sú ovládateľné aj ručne.

Aj osvetlenie je v Palafitte novinkou. Nové technológie ovládania svetla, použitie svetelných diód za vznášajúcou sa plachtou v reštaurácii a inteligentné lampy prepojené s hlásičmi pohybu, zabezpečujú ekonomickú spotrebu elektrickej energie a perfektné osvetlenie. Výrazný prínos pre bezpečnosť hotelových hostí poskytuje biometrický systém vstupnej kontroly. “Pri registrácii sa zaznamená odtlačok prstu a uloží sa do počítača,” vysvetľuje Othmar Huber. Namiesto kľúča alebo karty vsunie zaregistrovaný hosť pod čítacie zariadenie pri dverách svoj prst, čím sa mu uvoľní prístup do svojho pavilónu. Nepovolaní nemajú žiadnu šancu vniknúť do izby pakľúčom alebo inými trikmi. Bezpečnosti napomáha aj interaktívny systém hlásenia požiaru. Na stavbu hotelovej budovy sa použilo veľa dreva a tak sú konfigurovateľné algoritmy tohoto systému presne nastavené na špecifické požiarne riziká v každej časti hotelovej budovy.

Množstvo inovatívnej techniky má hosťovi naozaj slúžiť a nie mu život strpčovať. Preto sa pri budovaní tzv. rozhraní medzi človekom a strojom dbalo na jednoduchosť a komfort.
Svetlo, kúrenie alebo žalúzie sa ovládajú buď cez klávesnicu a myš počítača alebo mobilným multimediálnym zariadením. Táto obslužná a komunikačná konzola je veľká a ťažká asi ako kniha. Má 21,3 cm široký farebný displej. Pokyny sa zadávajú virtuálnou klávesnicou alebo písaním priamo na dotykovú obrazovku. “Na displeji je znázornený príslušný pavilón v pôdoryse a hosť si môže jednotlivé prvky ovládať intuitívne jednoduchým dotykom,“ vysvetľuje vedúci projektu divízie Information & Communications (I&C) spoločnosti Siemens Švajčiarsko Michel Meister. Na začiatku boli problémy zvyknúť si, avšak po vytvorení zrozumiteľných piktogramov zvládajú ovládanie aj hostia bez technického zmyslu. Multimediálne zariadenie je rádiovou cestou spojené s lokálnou sieťou a tak ho možno používať aj mimo izby, napr. pri surfovaní na internete alebo sťahovaní e-mailov.

Na dizajnovo dokonalých počítačoch s farebnou tlačiarňou môžu hostia využívať superrýchly prístup na internet 10 Mb/s. Okrem toho majú prístup k hrám, na hotelový servisný a informačný portál i mnohé iné aplikácie.

“Hostia tieto možnosti veľmi vítajú,“ uviedol riaditeľ hotela Antoine Chaumeron. “Samozrejme, že nie každý hosť, ktorý u nás spravidla strávi iba jednu noc, sa zaoberá všetkými detailmi techniky.“ Ale u väčšiny hostí zvíťazí hráčska vášeň a využijú širokú ponuku.

Najmodernejšia komunikačná a informačná technika pre hostí a hotelový manažment
Základom telekomunikácie v hoteli Palafitte je moderný komunikačný systém na báze IP-komunikačného systému, ktorý využíva na hlasový prenos aj dátovú sieť. Všetky izby sú vybavené pevnou linkou s ľahko obslužným šnúrovým telefónom, ako aj mobilným bezdrôtovým, takže môžu súbežne telefonovať dvaja ľudia. Napríklad, kým si jeden hosť objednáva bezšnúrovým telefónom na terase u hotelového personálu nápoj, môže druhý úplne v pokoji telefonovať von z hotela.

Predovšetkým rýchla a spoľahlivá kooperácia medzi telekomunikačným systémom a hotelovým softvérom je nevyhnutným predpokladom pre ekonomickú a dobre fungujúcu organizáciu hotelovej prevádzky. Už pri vstupnej registrácii sa aktivuje hotelový program. Automaticky zapína príslušné telefonické zariadenia a mobilnú obslužnú konzolu v pavilónoch a otvára hotelový účet. Evidujú sa tak všetky relevantné komunikačné údaje pre zúčtovanie (dátum, čas, volané číslo a náklady na jednotlivé hovory). Pri registrácii sa zaznamenáva aj rodná reč hosťa. Údaje sa odovzdávajú do hotelového systému a prebehne nastavenie všetkých dôležitých zriadení, obslužných systémov a komunikačných prostriedkov do príslušného jazyka. K nim popri funkcii budenia patria aj informácie o obsluhe telefónu a osobná hlasová schránka.

Pri odhlasovaní hosťa je automaticky informovaný hotelový softvér. Oprávnenia sa deaktivujú a meno hosťa, ako aj všetky ostatné informácie sa vymažú z databázy.

Do celkového riešenia bol integrovaný aj poplachový a komunikačný server, ktorý bez ďalších nákladov umožňuje fungovanie poplachových, konferenčných a oznamovacích systémov. Okrem iného, pri volaní do izby spúšťa súčasné zvonenie oboch telefónov, komfortného šnúrového aj bezdrôtového. Hostia si tak môžu zvoliť, kde si telefonát prevezmú. V havarijných prípadoch možno týmto serverom prostredníctvom oznamov zalarmovať celé časti hotela. Pri požiarnom poplachu sa informujú všetky pavilóny a ich obyvateľov vyzvú opustiť izby. V prípade, že ide o mimoriadne súrne vyhlásenie poplachu, prebiehajúce telefonické hovory sa prerušia. Ak účastník nezdvihne, bude vyhlasovanie poplachu prebiehať tak dlho, pokým nedostane odozvu alebo nezasiahne hotelový personál.

Spoločný projekt pre hotel budúcnosti

“Palafitte nie je jednoducho iba hotel, ale aj zdroj inšpirácií – pre kritických odborníkov, ako aj pre pôžitkárskych hostí,“ hovorí riaditeľ Key Project Managemet spoločnosti Siemens Švajčiarsko Othmar Huber. Preto prichádza množstvo architektov a hoteliérov z celého sveta k Neuenburgerskému jazeru. Chcú spoznať hotel budúcnosti a inšpirovať sa. Hotel budúcnosti postavila v priebehu roka spoločnosť Siemens ako generálny partner s podporou Nadácie rodiny Sandoz, ktorá investovala približne 20 miliónov frankov. “Impulzom k našej spolupráci bola výzva spolupodieľať sa technickými priekopníckymi riešeniami na koncepcii hotela ďalšej generácie. Všetky komponenty však možno kúpiť na trhu už v súčasnosti,” zdôrazňuje Huber.

Hotel Palafitte je výnimočný predovšetkým integráciou a použitím obrovského množstva moderných technických prvkov. Aj riaditeľ tohto päťhviezdičkového hotela verí, že mnohé z týchto v súčasnosti obdivovaných inovácií budú o päť rokov v novopostavených hoteloch patriť k bežnému štandardu. „Nie je to ani tak dávno, čo sa v hoteliérstve začal používať fax alebo počítač,“ spomína.

Či bude hotel Palafitte stáť o päť rokov ešte stále na tom istom mieste, je otázne. Predbežne má povolenie do novembra 2003. Je možné, že sa bude musieť kvôli ochrane prírody presťahovať. Ale aj týmto sa zaoberal tím architekta Kurta Hofmanna. V súlade so smernicami Expo.02 kládli mimoriadny dôraz na trvácnosť celého projektu. A tak sú všetky dielce hotela opätovne použiteľné a dom možno ako celok alebo v častiach opätovne postaviť na inom mieste.

Aj prezentácia na internete je výnimočná. Záujemca sa tak môže prostredníctvom počítača vybrať na virtuálnu prehliadku všetkých priestorov a okolia. Internetová stránka: www.palafitte.ch

Ruth Watzke
tlačové oddelenie ICN Enter Networks

Zdroj: Siemens AG Mníchov

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Sao Paule vybudujú kópiu Šalamúnovho chrámu

V brazílskom meste Sao Paulo plánuje Univerzálna cirkev Božieho kráľovstva v priebehu najbližších štyroch rokov postaviť kópiu Šalamúnovho chrámu, ktorý stál v starovekom Jeruzaleme. Projekt, ktorého realizácia vyjde na približne 200 miliónov brazílskych reálov (v prepočte asi 88 miliónov eur), už schválilo aj vedenie mesta. Stavba s pôdorysom 126 krát 104 metrov a výškou 55 metrov bude mať 12 poschodí s kapacitou až 10-tisíc ľudí. Postavia ho z kameňov, ktoré opracujú rovnakým spôsobom ako tomu bolo v rokoch 966 až 950 pred naším letopočtom pri stavbe pôvodného chrámu.