Pamätnú faru v kolíske spisovnej slovenčiny obnovili
Pamätnú faru v Hlbokom, kde sa v roku 1843 dohodli Jozef Miloslav Hurban, Ľudovít Štúr a Michal Miloslav Hodža na uzákonení spisovnej slovenčiny, obnovili za takmer 60 tisíc eur. Evanjelická fara z prvej polovice 19. storočia má novú strechu aj fasádu. Rekonštrukcia podľa starostu Miloša Čobrdu vrátila budove architektonický vzhľad, ktorý mala za čias pôsobenia Jozefa Miloslava Hurbana v tejto dedine v okrese Senica. Všetky práce boli vykonané podľa usmernenia Krajského pamiatkového úradu v Trnave.
Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania a obec Hlboké získali peniaze na obnovu fary z programu ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom a od ministra kultúry Marka Maďariča. Pri príležitosti Roku Ľudovíta Štúra otvoria 27. septembra v Hlbokom novú expozíciu v Pamätnej izbe J. M. Hurbana, ktorá je v dedine zriadená už takmer päťdesiat rokov.
Budova fary bola postavená v rokoch 1833 – 1836. Do povedomia sa dostala po príchode farára Hurbana. Ten v Hlbokom pôsobil celých 45 rokov, až do smrti v roku 1888. Na hlbockej fare sa v tom čase konali schôdzky národovcov. Pamätné stretnutie Hurbana, Hodžu a Štúra v júli 1843, na ktorom sa dohodli na uzákonení spisovnej slovenčiny, pripomína pamätná tabuľa. Ďalšia pamätná tabuľa pripomína, že na hlbockej fare sa narodil slovenský básnik, spisovateľ a publicista Svetozár Hurban Vajanský. Väčšie rekonštrukcie fary sa robili až po druhej svetovej vojne.