Pamiatka versus výstavba – stav nerozhodný

Obnova.sk Fotografia

14. január 1999
Ešte v roku 1997 rozhodlo obecné zastupiteľstvo v Sokolovciach na čele so starostom Jozefom Kvitekom, predsedom Asociácie primátorov a starostov HZDS, že po 20 korún za štvorcový meter pridelia na výstavbu rodinných domov pozemok evidovaný v ústrednom zozname kultúrnych pamiatok.Napriek ostrým protestom odborov životného prostredia a kultúry trnavského krajského úradu proti porušeniu zákona o ochrane prírody a krajiny, starosta Kvitek odobral záhradu patriacu k zákonom chránenému parku a dal vyrúbať jej porast. Národné pamiatkové a krajinné centrum márne upozorňovalo, že výrub ohrozí vzácne dreviny v parku okolo barokovo-klasicistického kaštieľa, kde sídli psychiatrická liečebňa. Nepochodil ani krajský odbor kultúry, ktorý požadoval okamžité vrátenie sporného pozemku do ústredného zoznamu kultúrnych pamiatok, odkiaľ vypadol administratívnym omylom v 60. rokoch.

Obnova.sk Fotografia

Okresný úrad, vychádzajúc z toho, že záhrada patrí oficiálne obci, prisľúbil v minulom roku vydať stavebné povolenia na výstavbu 42 rodinných domov. Podmienil ju len vypracovaním novej urbanistickej štúdie, ktorá mala zohľadňovať koreňové systémy najväčších a najvzácnejších stromov v parku. Proces predlžovali iba opakované odvolania riaditeľa liečebne Karola Hlavu, ktorého napokon v lete odvolali.

Na základe konkurzu začala s výstavbou infraštruktúry k budúcim domom firma AV Bachár z Vrbového. Ako povedal jej majiteľ Anton Bachár, od februára do augusta tu preinvestovali 5,5 milióna z vlastných prostriedkov. Doteraz im obec dlhuje 2,5 milióna, na ostatné si zobrala pôžičku. Celkom by tu mala obec preinvestovať 11 miliónov, pričom bývalé ministerstvo výstavby jej vraj sľúbilo dotáciu 5,7 milióna.

Prednostka OÚ v Piešťanoch Mária Gašparíková PRAVDU informovala, že žiadny z odborov úradu sa v súčasnosti výstavbou v Sokolovciach nezaoberá. Problém bude aktuálny až v prípade schvaľovania stavebných povolení. „Predpokladám, že to bude rozsiahla záležitosť, kde bude veľa námietok,” povedala prednostka, podľa ktorej je možné, že vec sa skončí v odvolacom konaní alebo v niektorom z preskúmavacích konaní.

Mária Ševčenková

Zdroj: Denník Pravda, 14. 01. 1999

Sokolovce ležia na ľavom brehu Váhu. Na severnej strane susedia so svetoznámym kúpeľným mestom Piešťany, ktoré sú vzdialené od obce len 6 km. Na juhu Sokolovce susedia s Hlohovcom, ktorý je vzdialený 14 km.

Dominantou Sokoloviec je barokovo-klasicistický kaštieľ, ktorý bol vystavaný začiatkom 18. storočia. K tomuto kaštieľu bola v druhej polovici 18. storočia vybudovaná veža s cimburím, ktorá slúžila ako hvezdáreň. V kaštieli sa vystriedali viaceré šľachtické rody: Nyáriovci od 17. storočia, Škrabalovci, v 18. storočí Amadeovci, Windischgrätzovci, Degenfeld-Schonbur, Hirschwerk, David Horn, Bernát Blum a Gyulayovci, ktorí boli poslednými majiteľmi kaštieľa.

Do areálu kaštieľa patrí i park s rybníkom, ktorý zušľachtil David Horn. V parku sa nachádzajú vzácne dreviny, ktoré sú chránené. Sú to hlavne platany a dva červené buky, ktoré majú vyše 200 rokov. Medzi najstaršie dreviny patril jaseň, ktorého vek sa odhadoval na 400 rokov. Zapálil ho doteraz nezistený vandal. Okrem týchto unikátov sa v kaštieľskom parku nachádzajú aj iné vzácne dreviny. Celý areál je štátom chránená pamiatka.

Dnes budova kaštieľa slúži psychiatrickej liečebni.

Zdroj: www.sokolovce.sk (upravené)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články