Pamiatkový úrad SR udelil vlani pokuty za 228 tisíc korún

Podľa Výročnej správy Pamiatkového úradu hospodárila inštitúcia vlani so 112 miliónmi korún: BRATISLAVA 15. apríla 2004(SITA) – Pamiatkový úrad SR (PÚ) môže od minulého roka udeľovať poškodzovateľom historických pamiatok pokuty. Ako na dnešnej tlačovej besede v Bratislave informovala generálna riaditeľka PÚ Katarína Kosová, “v roku 2003 putovalo do štátneho rozpočtu 228 tisíc korún z udelených pokút.” Išlo najmä o nerešpektovanie stanoviska pri prestavbách a nových stavbách, ktoré ohrozili historické pamiatky. PÚ má právo rozhodovať o konkrétnych stavebných zmenách na základe zákona, ktorý ho z Pamiatkového ústavu pretransformoval na špecializovaný orgán štátnej správy s rozhodovacou právomocou, vysvetlila Kosová.Riaditeľka PÚ vyzdvihla “profesionálny zástoj inštitúcie vzhľadom na to, že zamestnanci neboli pripravovaní na množstvo nových kompetencií”. Napriek prijatiu mnohých nových smerníc a pravidiel stúpla výkonnosť toho istého počtu zamestnancov dvojnásobne. V roku 2003 vydal PÚ viac než 12 tisíc rozhodnutí alebo odborných stanovísk. Pamiatkari predložili novinárom aj Výročnú správu 2003, podľa ktorej úrad minulý rok dostal z rozpočtu takmer 112 miliónov korún. Na technologické vybavenie sa z toho použili len tri milióny, čo je podľa Kosovej nedostatočné.

PÚ sa vlani podarilo uskutočniť čiastočnú revíziu pamiatkového fondu, ktorá má pomôcť pri výbere ďalších objektov na ochranu. Pracovníci pripravili nominačné projekty do UNESCO, v ktorých navrhnú oblasť Tokaj, niektoré drevené kostolíky a pamiatky z historickej hranice Rímskej ríše na Dunaji Limes Romanus. “Obrovským minuloročným úspechom” bolo podľa Kosovej aj deväť zahraničných prezentácií slovenských pamiatok. Úrad aktívne spolupracuje s rakúskymi, maďarskými a českými partnerskými organizáciami.
Reštaurátori Pamiatkového úradu mali v roku 2003 najviac práce s opravou čelnej fasády Veľvyslanectva USA v Bratislave, ktorá si spolu s prieskumom objektu vyžiadala viac než sedem a pol milióna korún z rozpočtu Ministerstva kultúry SR. Druhou najväčšou investíciou boli kamenárske práce na kostole sv. Jakuba v Levoči, ktoré stáli vyše milión korún.

(SITA, ra;bl), 0310

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ocenili zakladateľov pamiatkových úradov

Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatok a historických sídiel udelili v sobotu 24. apríla 2010 v Červenom Kláštore v Kežmarskom okrese cenu Pamiatkového úradu SR za celoživotné dielo a mimoriadny prínos v oblasti ochrany pamiatkového fondu Slovenskej republiky – Cenu Alžbety Güntherovej-Mayerovej 2010. Laureátmi tohto najvyššieho ocenenia za pamiatkovú ochranu sa stali: Stanislav Dúbravec, Alojz Jursa a František Markuš in memoriam. Ocenení stáli pred 50 rokmi pri zrode dnešných krajských pamiatkových úradov v Banskej Bystrici, Bratislave a v Prešove. Ceny odovzdala generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR Katarína Kosová. Agentúru SITA o tom informovala Mária Riháková z Pamiatkového úradu Bratislava, redakcie Pamiatky a múzeá.

VZNIK A VÝVOJ ÚSTAVU

1951 – Pamiatkový ústav bol založený k 1.1.1951 a premenovaný na Slovenský pamiatkový ústav v novembri toho istého roku.

riaditeľ: Dr.Ing.arch.Jozef ŠEBEK (z Prahy), od 1.12.1954 Július ŠVEDA