Po 1 500 rokoch ožilo Koloseum
Koloseum, obrovský amfiteáter v centre Ríma postavený takmer pred dvoma tisícročiami, opäť slúži pôvodnému účelu – po 15 storočiach odmlky v ňom bola v stredu uvedená tragédia Kráľ Oidipus .
Koloseum, najväčší amfiteáter antického sveta, dal postaviť cisár Vespasianus. Bolo miestom gladiátorských zápasov, simulovaných „námorných“ bitiek i popráv prvých kresťanských mučeníkov. Počas vodných predstavení bola aréna zatopená. Stupňovité hľadisko malo 80 radov a kapacitu až 75 000 miest… …Keď v roku 523 n.l. ostrogótsky kráľ Theodorich zakázal v Koloseu ľudské a zvieracie zápasy, začal sa jeho úpadok. Odvtedy až do stredy večera sa v Koloseu nič významné nedialo, ak si odmyslíme návštevy turistov a prácu archeológov. Všetko sa zmenilo v stredu večer, keď sa Koloseum opäť stalo miestom predstavení. Jeho „sezónu“ slávnostne začalo Sofoklovou tragé-diou Kráľ Oidipus Grécke národné divadlo.
Po Kráľovi Oidipovi, ktorý bol na programe do včerajška, tu bude uvedená islamská verzia tragédie Antigoné od toho istého auto- ra. Sofoklovský cyklus ukončí 6. augusta predstavenie Oidipus od Felixa Mendelssohna-Bartholdyho.
Hoci sa v súčasnosti ráta len so sofoklovským cyklom, talianska ministerka kultúry Giovanna Melandriová nevylúčila možnosť ďalších projektov. Na rozdiel od dávnych čias sa do hľadiska zmestí len 700 divákov. Jedna vstupenka bude stáť okrúhlych 100 000 lír.
Donedávna boli návštevníci Kolosea pri pohľade na arénu rozčarovaní a sklamaní: videli len labyrint uličiek a kobiek určených pre odsúdencov alebo zvieratá. Nevedeli si predstaviť, ako to pôvodne vyzeralo. Teraz, keď na šestine arény bolo obnovené aj drevené javisko posypané pieskom, nie je ťažké cítiť sa ako divák či gladiátor v starom Ríme. Javisko sa nachádza na východnej strane a s protiľahlou stranou je spojené tenkou drevenou lávkou. V prípade potreby je možné úplne ho demontovať a pôvodný skelet nie je narušený.
Na reštaurovanie pamiatky bolo potrebných 20 miliónov eur, z ktorých väčšinu venovali sponzori. Z nich treba spomenúť najmä Rímsku banku, ktorá je už viac ako 20 rokov prispievateľom.
TASR, Rím
Publikované na: www.narodnaobroda.sk