Po Slovensku budú putovať obrazy Eugena Suchoňa
Eugena Suchoňa pozná verejnosť najmä ako skladateľa, ktorý vytvoril prvú slovenskú operu. Tento všestranný umelec však aj maľoval. V letných mesiacoch budú môcť jeho diela obdivovať obyvatelia troch slovenských miest prostredníctvom výstavy Po stopách Eugena Suchoňa. Najprv ich na týždeň od 1. do 7. júla sprístupní Slovenská výtvarná únia na Dostojevského rade v Bratislave. Potom sa presunú do Piešťan, kde od 9. júla do 31. augusta pobudnú v Dome umenia. Poslednou zastávkou je Galéria Prokop v Pezinku, tam bude výstava od 5. septembra do 5. októbra. “V zahraničí vzdávajú osobnostiam úctu pri každej studničke, z ktorej sa napili. U nás to tak nie je. Preto chceme verejnosti nášho veľkého skladateľa pripomenúť trošku netradične, a to cez jeho maľby,” povedala na dnešnej tlačovej konferencii odborná garantka projektu a reštaurátorka Suchoňových diel Veronika Gabčová z občianskeho združenia Elpida. Projekt je venovaný 100. výročiu narodenia skladateľa.
Maľby pre unikátnu výstavu požičala Suchoňova dcéra Danica Štilichová. Umelec na nich zobrazuje napríklad zátišie s ovocím, ukrižovanie či kvetiny, súčasťou expozície sú aj portréty. Skladateľ sa venoval sakrálnej tematike i realizmu. “Pre Suchoňa bola maľba niečo, pri čom si oddýchol. Nemusel sa zamýšľať nad tým, či to niekto bude alebo nebude kritizovať ako pri jeho hudobnej tvorbe. Jeho maľby boli skôr komorným svetom, ktorý mal určite rád,” hovorí kurátorka výstav Darina Arce. Podľa Gabčovej skladateľove obrazy prevyšujú amatérsku produkciu. Organizátori vybrali pre výstavu galérie v troch mestách, ktoré sú paralelou k Suchoňovmu životu. V Bratislave žil a tvoril, v Piešťanoch sa zaslúžil o založenie Domu umenia, v ktorom teraz bude expozícia, v Pezinku sa narodil.
Okrem Suchoňových obrazov budú mať na prehliadke zastúpenie aj diela súčasných autorov Veroniky Gabčovej, Petry Jureňovej Vlhovej, Miloša Packu, Jozefa Krakovského a Jaroslava Uhela. Ich spoločným menovateľom je láska k hudbe. Každý z nich miluje klasickú hudbu a nejakým spôsobom sa s ňou stretol či už v mladosti alebo v dospelosti. “Určite ich však nespája názorová jednotnosť. Celý projekt je o tom, že sa v jednom priestore stretnú viacerí ľudia, z ktorých každý robí niečo úplne iné, aby si urobili radosť a aby si spomenuli na Suchoňa,” myslí si kurátorka Arce.
Diela Gabčovej, Jureňovej Vlhovej, Packu, Krakovského, Uhela a ďalších výtvarníkov združenie Elpida po skončení výstav vydraží. Prvá benefičná aukcia bude 23. augusta o 17:00 v Dome umenia v Piešťanoch, druhú naplánovali na 28. septembra o 17:00 – miesto ešte určia. Výťažok je určený talentovaným deťom s Downovým syndrómom. Občianske združenie Elpida, čo znamená nádej, vzniklo v roku 2005. “Podporujeme umelcov profesionálov a následne znevýhodnené talenty. Všetky naše aktivity sú spojené s benefíciou,” uviedla riaditeľka združenia Elpida Eva Rohrman Madová. Organizácia spolupracuje s partnerskými združeniami rovnakého charakteru z Holandska. Aj vďaka tomu bude môcť v septembri 2008 zorganizovať tvorivé dielne pre ženy na materskej dovolenke a v decembri tohto roku aj medzinárodné sympózium spojené s benefičnou aukciou.