Pod Tatrami si v tomto roku pripomenú príchod prvého vlaku do Popradu pred 150 rokmi

Nadšenci vlakovej histórie si v tomto roku pripomenú príchod prvého vlaku do Popradu pred 150 rokmi a 110 rokov od začiatku prevádzky tatranskej električky z Tatranskej Polianky do Tatranskej Lomnice. Spolu s Tatranskou galériou, ktorá sídli v budove bývalej parnej elektrárne, a ďalšími partnermi pripravujú sériu podujatí v znamení spomínaných výročí. Informoval o tom výkonný riaditeľ Občianskeho združenia Veterán klub železníc Poprad Ján Sabaka.

Prvý vlak prišiel do Popradu 8. decembra 1871. Podľa Sabaku sa tým začala pravidelná prevádzka na úseku trate Košicko-bohumínskej železnice zo Žiliny do Popradu. O štyri dni neskôr bol do prevádzky uvedený aj úsek z Popradu do Spišskej Novej Vsi. „Pred 110 rokmi, 16. decembra 1911, sa začala prevádzka na úseku trate tatranskej elektrickej železnice z Tatranskej Polianky do Tatranskej Lomnice. To podmienilo aj začiatok skúšobnej prevádzky parnej elektrárne v Poprade, čím sa mohol začať rozsiahly proces elektrifikácie Vysokých Tatier a podtatranských miest a obcí,“ pripomenul výkonný riaditeľ občianskeho združenia.

Klub už vyhlásil detskú výtvarnú súťaž, propozície ktorej dostali základné umelecké školy na celom Spiši. Pripravuje sa aj konferencia k spomenutým jubileám, ktorá sa uskutoční 18. novembra. Jej záver bude tvoriť vernisáž k 150. výročiu Košicko-bohumínskej železnice, ktorú pripravuje Považské múzeum v Žiline.

Spomienkové podujatia budú zavŕšené nostalgickými jazdami historických električiek v decembri. Počas nich sa uskutoční prezentácia publikácie o vlakoch a električkách určená deťom a najlepších detských výtvarných prác. Zároveň sa tam uskutoční aj oficiálne vyhodnotenie detskej výtvarnej súťaže.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kniha Mikuláša Argalácsa približuje čitateľom starý Poprad

30. mája 2008 – Prechádzky starým Popradom je názov novej knihy publicistu Mikuláša Argalácsa, ktorá dnes uzrela svetlo sveta. “Je to reakcia na to, čo som čítal o histórii Popradu, čo som tu prežil a nie vždy boli dejiny Popradu písané kóšer,” povedal autor Mikuláš Argalács. Aj keď je kniha o histórii Popradu, nie je to podľa autora “suchý dejepis”.

Festival remesiel v Kežmarku

Viac ako 50 druhov remesiel a vyše 200 remeselníkov sa v dňoch 10. až 12. júla 2009 predstaví na 19. ročníku podujatia Európske ľudové remeslo. Remeselnícky areál v centre Kežmarku na Hlavnom a Hradnom námestí bude pre návštevníkov otvorený od piatka.

Tatranská galéria získala 1,2 mil. € na rekonštrukciu

Tatranská galéria v Poprade získala peniaze na dokončenie rekonštrukcie objektu bývalej parnej elektrárne, kde galéria v súčasnosti sídli. „Uspeli sme v štrukturálnych fondoch so žiadosťou, ktorej predchádzala takmer päťročná práca a príprava,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade Anna Ondrušeková. Zo štrukturálnych fondov Európskej únie získala galéria vyše 1,2 milióna eur. Spolufinancovanie projektu vo výške päť percent zabezpečí Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľ Tatranskej galérie.

Zreštaurovaný barokový organ sa opäť rozozvučí

POPRAD 18. januára 2001 (SITA) – Necelé štyri mesiace trvalo reštaurovanie barokového organu v kostole sv. Juraja v mestskej časti Popradu Spišskej Sobote. V nedeľu o 16:00 sa v kostole uskutoční slávnostný koncert, na ktorom predstavia celú šírku a rozsah zreštaurovaného organu, uviedol pre agentúru SITA správca rímsko-katolíckej farnosti v Spišskej Sobote Michal Lipták.

Salónnym vlakom do Slavkova pri Brne – 205. výročie pamätnej bitky troch cisárov

Po piatich rokoch opäť pripravuje spoločnosť WAGON SERVICE travel, pri príležitosti 205. výročia bitky troch cisárov, salónny vlak do Slavkova pri Brne. Vlak bude vypravený 3. decembra 2010 v obedňajších hodinách z bratislavskej hlavnej železničnej stanice. Je určený nielen pre milovníkov dejín a vyznávačov cestovania po železnici, ale aj pre všetkých záujemcov, ktorí sa chcú pozrieť na miesta, kde sa pred 205 rokmi 2. decembra 1805 odohrávala slávna Slavkovská bitka troch cisárov – francúzskeho cisára Napoleona I., ruského cára Alexandra I. a rakúskeho cisára Františka.

Odpovede