Pokračuje archeologický výskum osady spred 3 500 rokov
Na hranici obcí Budmerice a Jablonec v okrese Pezinok pokračuje archeologický výskum opevnenej osady ľudu maďarovskej kultúry. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Iveta Tyšlerová, osada existovala na západnom Slovensku v závere staršej doby bronzovej, teda pred približne 3 500 rokmi. Archeologický výskum robí Slovenský archeologický a historický inštitút (SAHI) v spolupráci s Malokarpatským múzeom v Pezinku a Bratislavským samosprávnym krajom od roku 2010. “Tento týždeň sme začali s výkopovými prácami. Z minulých rokov máme poznatky, ktoré posúvajú vedecké poznanie o tejto kultúre,” povedal pre agentúru SITA Pavol Jelínek zo SAHI.
Osadu, ktorú skúmajú, osídlili najmä v staršej a strednej dobe bronzovej v 18. – 15. storočí pred naším letopočtom, keď v oblasti juhozápadného Slovenska pôsobila takzvaná maďarovská kultúra, ktorú pomenovali podľa obce Maďarovce. Archeológovia už našli aj zásobné jamy obilia, rôzne keramické a bronzové predmety, mlynčeky, nádoby, šperky či zachovalú ľudskú kostru. “Kostra ženy bola v jame, môže to znamenať, že to bola cudzinka, ktorú nemohli pochovať na cintoríne,” vysvetlil Jelínek s tým, že je ťažko určiť najvzácnejšiu vec, pretože celá lokalita je vzácna. Podľa neho by bolo dobré, ak by z osady v budúcnosti bola kultúrna pamiatka. “Máme tu doklady spôsobu života, aký tu bol. Výskum je špecifický tým, že ho zameriavame na poznanie životného prostredia človeka v tej dobe. Zdá sa, že táto osada bola významné centrum, kovové výrobky distribuovali aj ďalej,” pokračuje Jelínek a pripomína, že všetky nálezy sú v Malokarpatskom múzeu v Pezinku a niektoré z nich môžu ľudia vidieť aj v expozícii.
Slovenský archeologický a historický inštitút na svojej internetovej stránke informuje, že výskum opevnenej osady významne prispieva k poznaniu vývoja kultúr na prelome staršej a strednej doby bronzovej v Karpatskej kotline, ktoré ovplyvnila kultúra juhovýchodného Stredomoria.