Pošta vydala dve známky na počesť sv. Gorazda a sv. Klimenta
Slovenská pošta vydala tento týždeň dve nové poštové známky „Sv. Sedempočetníci: sv. Gorazd a sv. Kliment“, vydané pri príležitosti 1 125 výročia úmrtia sv. Metoda a nominácie sv. Gorazda na veľkomoravského arcibiskupa. Známky sú v nominálnej hodnote 0,60 €, platia od 27. júla 2010.
Obe známky majú rovnaké rozmery 26,5 x 44,4 mm a sú na upravenom tlačovom liste oddelené od seba kupónmi, na ktorých sú zobrazení ostatní svätci patriaci do skupiny sv. Sedempočetníkov: sv. Cyril, sv. Metod, sv. Sáva, sv. Angelár a sv. Naum.
Súčasne s poštovou známkou Sv. Gorazd bola vydaná aj obálka prvého dňa vydania s pečiatkou FDC s dátumom 27. júl 2010 a domicilom Močenok. Hlavným motívom prítlače sú ruky prinášajúce písmo (hlaholiku). Námetom FDC pečiatky je portrét Ježiša Krista. Autorom výtvarného návrhu známky, FDC, ako aj FDC pečiatky je akad. mal. Karol Felix. Autorom oceľorytiny známky a FDC je František Horniak. Spolu s poštovou známkou Sv. Kliment bola vydaná obálka prvého dňa vydania s pečiatkou FDC s dátumom 27. júl 2010 a domicilom Nitra. Hlavným motívom prítlače na FDC je latinský procesionálny kríž na pozadí symbolickej krajiny. Námetom FDC pečiatky je portrét Bohorodičky. Autorom výtvarného návrhu známky, FDC, ako aj FDC pečiatky je akad. mal. Karol Felix. Autorom oceľorytiny známky a FDC je František Horniak.
Sv. Gorazd sa zaradil medzi učeníkov solúnskych bratov Konštantína a Metoda hneď po ich príchode na Veľkú Moravu. Starnúci arcibiskup Metod ho určil pred svojou smrťou za svojho nástupcu so slovami „…toto je slobodný muž vašej zeme, dobre študovaný v latinských knihách, pravoverný.“ Na základe toho sa predpokladá, že sa narodil na území Veľkej Moravy (pravdepodobne v okolí Nitry –v Močenku). V pohnutých dobách, keď došlo k vyháňaniu Metodových žiakov, nie je medzi tými, ktorí odišli do Bulharska, ani medzi tými, ktorých predali židom do otroctva. Možno ho zabili, alebo sa skrýval na niektorom veľmožskom dvorci. Ľudia ho veľmi skoro začali uctievať ako svätca a časom sa dostal i do stredovekých liturgických kalendárov. Niektorí ho považujú za autora životopisu sv. Metoda napísaného v staroslovienčine.
Sv. Kliment patril tiež k najvýznamnejším žiakom solúnskych bratov Konštantína a Metoda. Na Veľkej Morave sa venoval učiteľskej a pastoračnej činnosti. Po smrti arcibiskupa Metoda a po prenasledovaní jeho žiakov ho bulharský panovník Boris vyslal do dnešného Macedónska. Tu v mestečku Ochrid založil kláštor, vystaval niekoľko kostolov a za sedem rokov práce vraj dokázal vyškoliť a vychovať až 3 500 žiakov. Sv. Kliment sa stal prvým slovanským biskupom v Bulharsku. Mnohí ho považujú za autora životopisov Konštantína a Metoda, alebo aspoň jedného z nich. Niektorí vedci Klimenta považujú za autora nového – zjednodušeného slovanského písma – cyriliky.