Potápanie včera a dnes
Autor výstavy Peter Ferdinandy, (je to jeho už 12 výstava) pôvodom z Revúcej, pôsobí už niekoľko desiatok rokov ako inštruktor potápania s tromi hviezdami C.M.A.S.- v Zväz potápačov Slovenska, kde sa v rámci východného Slovenska podieľa na výcviku potápačov. Patrí medzi inštruktorov s najvyššou potápačskou kvalifikáciou na Slovensku. Posledné roky pôsobí ako vedúci Potápačského centra ZPS – Vega Lubeník. Za roky svojej činnosti sa zúčastnil na výchove niekoľkých stoviek potápačov.Jeho zatiaľ najrozsiahlejšie výstavy, ktoré postupne za uplynulé roky v múzeách, v Košiciach, v Brezne, Tatranskej Lomnici, Spišskej Novej Vsi a v Levoči, doteraz inštaloval, predstavujú zbierku potápačskej techniky používanej pri výcviku potápačov, či už v bývalom Zväzarme alebo v armáde bývalej ČSSR, ktorú autor zozbieral za roky svojej činnosti, prípadne získal pre túto výstavu vďaka svojmu záujmu a dobrým stykom v potápačskej verejnosti doma i v zahraničí.
Vďaka tomu si dovoľuje prezentovať zatiaľ najväčšiu výstavu takéhoto typu na Slovensku, pokrývajúcu bežne používanú potápačskú techniku v priebehu uplynulých rokov a dneška, ale i niektoré rarity, ktoré sa pri potápačskom výcviku na Slovensku bežne nevyskytovali.
Samotná výstava je rozdelená do niekoľkých tematických celkov predstavujúcich kompletnú výstroj potápačov z jednotlivých období, či už klasicky zásobovaných vzduchom z hladiny hadicami, počínajúc rokom 1964, až po potápačov s dýchacími prístrojmi umožňujúcimi nezávislý pohyb pod vodou s vlastnou zásobou vzduchu v tlakových fľašiach, až po výstroj dnešných potápačov.
Ďalej tu je predstavená pomerne veľká zbierka učebníc a kníh so zameraním na potápanie, z knižnice autora. Tematicky samostatná časť týkajúca sa fotografovania pod vodou, sa prezentuje dobovými a súčastnými fotografiami spod vody, ako aj amatérsky zhotovenými vodotesnými boxami pre fotoaparáty od rôznych konštruktérov. Samozrejme sú vystavené i potápačské doplnky – nože, hĺbkomery, hodinky a ukážky vývoja potápačských počítačov. Sú tu vystavené aj rôzne dýchacie automatiky, umožňujúce samostatný pobyt pod vodou, ako aj iné pomôcky, umožňujúce pohyb a orientáciu potápača. Vystavovaná je i snáď najrozsiahlejšia zbierka potápačských tlakových fliaš na zásoby vzduchu pod vodou, počnúc prvými používanými v bývalom Československu, až po dnešné.
Výstava samozrejme nedokáže obsiahnuť a pokryť celý vývoj potápania u nás, no v kocke ukazuje to najzaujímavejšie, čo sa u nás pri potápaní používalo a používa dnes.
Zároveň v priebehu výstavy sú premietané videosnímky, ktoré boli v uplynulých rokoch prezentované na Medzinárodnom festivale potápačských filmov vo Vysokých Tatrách.
Výstava sa bude nachádzať v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote v dňoch od 18. januára do 15. februára 2005.