Práce na obnove Šarišského hradu v tomto roku sa skončili
Práce na obnove Šarišského hradu sa v tomto roku už skončili. Aj tentoraz sa do nich cez projekty ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a ministerstva kultúry v dotačnom programe Obnovme si svoj dom zapojili nezamestnaní ľudia. Ako uviedol koordinátor prác na hrade Ladislav Babuščák, v tomto roku pracovalo na obnove hradných zrúcanín 40 ľudí evidovaných na úrade práce.
Práce na hrade trvali pol roka – od začiatku mája do konca októbra. Ako uviedol Babuščák, prioritou boli v tomto roku práce na predbrání medzi prachárňou a starou vežovou bránou, kde sa urobil archeologický výskum a vymurovali steny z obidvoch strán. Nezamestnaní dokončili aj južnú komoru bastiónu, urobili lávku pre jeho návštevníkov a vymurovali hradbu medzi 13. a 14. baštou. Pribudlo aj nové schodisko na veži. „Okrem toho sme urobili archeologický výskum na veži a pripravili sme si práce v obvodovej časti horného hradu,“ uviedol Babuščák. V rámci Národného projektu celoživotného vzdelávania zároveň zabezpečili vďaka projektu ôsmim nezamestnaným pracovníkom možnosť rekvalifikácie na profesiu murár. „Úspešne absolvovali záverečné skúšky a dostanú certifikát. Keď urobia aj praktické skúšky, dostanú výučný list,“ dodal Babuščák.
Spokojný s priebehom prác na hrade je aj primátor mesta Veľký Šariš František Bartko. Ako uviedol, podarilo sa naplniť celý rozsah plánovaných prác. „Som maximálne spokojný a myslím si, že spokojný je každý, kto hore na hrad príde. Vidieť, že sa tam stavia a je tam vidieť veľký pokrok,“ povedal primátor. Veľký Šariš začínal s obnovou hradu s podporou štátu pred piatimi rokmi, keď išlo o pilotný projekt. Odvtedy štátnu dotáciu dostal každý rok. Ešte predtým na obnove Šarišského hradu pracovali dobrovoľníci.
V tomto roku získalo mesto z ministerstva kultúry na projekt 27 500 eur, z ktorých zabezpečili náradie a materiál. Finančná spoluúčasť mesta predstavovala zhruba päťtisíc eur. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny uvoľnilo na mzdy štyroch desiatok ľudí z evidencie uchádzačov o zamestnanie takmer 186-tisíc eur. V spolupráci s prešovským pamiatkovým úradom už vo Veľkom Šariši pripravujú aj projekt na rok 2016. Ako uviedol Babuščák, cieľom v budúcom roku bude pustiť sa do obnovy najatraktívnejšieho objektu na hrade – donjonu, teda veže. „K tomu, aby sme ho mohli robiť, ale musíme mať archeologický a architektonicko – historický výskum,“ vysvetlil Babuščák s tým, že potrebujú vymurovať aj obvodovú hradbu horného hradu. „Po stavebnej stránke to bude hlavná činnosť, ktorú potrebujeme urobiť,“ dodal.