Prešporská maliarska rodina

Na výstave inštalovanej v GMB Mirbachov palác s názvom Bratislavská maliarska rodina Majschovcov sa síce časovo pohybujete len v o pár rokov skoršom období, ocitáte sa však v celkom inom svete. Z výstavných priestorov dýcha na vás kultúrno-spoločenská klíma Prešporku z konca devätnásteho a začiatku dvadsiateho storočia. Otec Sebastián Majsch mal troch synov, pričom najvšestrannejší a najčinnejší bol najmladší Eduard. Namaľoval okolo neuveriteľných tisíc obrazov. Jeho žánrové motívy, krajinky, zátišia, historické výjavy, obrazy s náboženskou tematikou, ale hlavne portréty sú z nepochopiteľných dôvodov maľované čudesnou technológiou – olejom na papier, ktorý je nalepený na plátno. Iste hlavne preto pôsobia krehko, tajomne a snivo (Bohyňa vína, Mytologická scéna), no i veľmi realisticky (Starožitník, Slepý Jožko), ba až tiesnivo (Mŕtvy sochár Ján Fadrusz, namaľovaný pravdepodobne podľa posmrtnej fotografie).Je to ojedinelá výstava, ktorú by si mal pozrieť každý Bratislavčan, pretože sa ho rukou minulosti dotkne nielen – vtedy trojjazyčné – rodné mesto, ale i jeden z jeho mimoriadnych obyvateľov. Výstava potrvá do 14. októbra 2001. (mi)


  Publikované na: www.sme.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kam za kultúrou v Nitre – II. 2003

NITRIANSKA GALÉRIA, Župné námestie, č. tel.: 037/772 17 54
Reprezentačné sály NG:
Rekonštrukcia výstavných priestorov
Salón NG: 27.2.- 6.4. Výstava prác študentov katedry reštaurovania VŠVU. Vernisáž o 17.00 h.
Galéria mladých: Do 16.2. Jana Šabíková – Farmanová. Maliarska tvorba mladej nitrianskej výtvarníčky.
Od 19.2. Juraj Kollár – maliarska tvorba študenta VŠVU v Bratislave. Mimezis. Vernisáž o 17.00. Výstava potrvá do 16.3.

Pablo Picasso – Maliar

Pablo Picasso bol jeden z najväčších a najvýraznejších maliarov. Narodil sa 25. októbra 1881 v Malage. Prvé roky života prežil v Barcelone, neskôr sa presťahoval do Paríža, kde namaľoval väčšinu svojich obrazov. Okrem maľovania obrazov sa venoval aj grafike, sochárstvu a keramike. Zomrel v r. 1973.

Výstava spojila obrazy žien a mužov za takmer 50 rokov

Viedenské Múzeum moderného umenia MUMOK predstavuje na výstave Gender Check obrazy žien a mužov od 60. rokov dvadsiateho storočia až po súčasnosť. Rôzne zobrazenia maskulinity a feminity pochádzajú z 24 krajín východnej Európy a spolu sú vystavené po prvý raz. Ukazujú, ako boli na socialistických plagátoch zobrazovaní pracujúci, ako umelkyne vnímali samy seba po roku 1989 alebo aký vplyv mali tieto obrazy na súčasný pohľad na ženy a mužov.