Prezident ocenil 15 osobností

Prezident SR Ivan Gašparovič v pondelok 3. januára 2011 vyznamenal pätnásť osobností najmä z oblasti kultúry, vedy, výskumu a športu. Pri príležitosti 18. výročia vzniku Slovenskej republiky boli dnes v Historickej budove Národnej rady SR na Župnom námestí v Bratislave in memoriam vyznamenané tri osobnosti – hudobný skladateľ a pedagóg Ján Cikker (1911 – 1989), básnik, prozaik, dramatik, scenárista, autor literatúry pre deti a mládež Milan Ferko (1929 – 2010) a skladateľ scénickej hudby pre divadlo, film, televíziu, folklorista Svetozár Stračina (1940 – 1996).


Štátne vyznamenanie udelil prezident aj Ivanovi Galambošovi za celoživotný významný prínos v oblasti reštaurovania historických dokumentov a umeleckých diel, pedagógovi a jazykovedcovi Jánovi Kačalovi, maliarovi Milanovi Laluhovi a Jurajovi Cvečkovi, ktorý celý život zasvätil prehlbovaniu krajanských vzťahov medzi Chorvátmi a Slovákmi. Medzi ocenenými bol aj dlhoročný predstaviteľ Karpatských Nemcov v Nemecku Walther Greschner. Vyznamenanie za rozvoj vzťahov medzi SR a Nemeckom a posilnenie postavenia Slovenska v medzinárodných vzťahoch si zo zdravotných dôvodov nemohol prevziať. Pre zdravotné dôvody si vyznamenanie osobne neprevzal ani výtvarník Milan Laluha.


Prezident I. Gašparovič slávnostne udelil štátne vyznamenania tiež známym športovcom – dvojnásobnej olympijskej víťazke, vodnej slalomárke Elene Kaliskej a dlhoročnému slovenskému tenisovému reprezentantovi, daviscupovému rekordérovi SR Dominikovi Hrbatému. Štátne vyznamenania za prínos pre medicínu a zdravotníctvo získali Michal Valent za mimoriadne zásluhy o rozvoj medicínskych vied v oblasti gynekológie, pôrodníctva a parazitológie, Daniel Bartko za mimoriadne zásluhy o rozvoj vedy, výskumu a zdravotníctva, osobitne v odbore neurológia a Ján Breza za mimoriadne zásluhy o rozvoj medicínskej vedy, osobitne v oblasti urológie. Chemik Peter Biely bol vyznamenaný za medzinárodný dopad jeho práce vo vývoji moderných biotechnológií a procesov produkcie chemických palív na báze rastlinnej hmoty a ďalšie vedecké práce, ktorými celosvetovo zasiahol do rozvoja moderných biotechnológií. Vyznamenanie prezident udelil i jadrovému fyzikovi Branislavovi Sitárovi. Sitár je autorom 409 pôvodných prác a dvoch patentov a vlani ukončil trojročné pôsobenie vo funkcii viceprezidenta Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) v Ženeve.


 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vyhlásili druhý ročník Ceny Sebastian za roky 2008 a 2009

Druhý ročník Ceny Sebastian za roky 2008 a 2009 vyhlásilo občianske združenie Ars Ante Portas. Nomináciu môže poslať každý občan SR alebo organizácia do 31. januára 2010. Ocenenie sa udeľuje za mimoriadny prínos k šíreniu odkazu diela Johanna Sebastiana Bacha. Cenu Sebastian môže získať občan alebo organizácia, žijúca, resp. registrovaná v Slovenskej republike bez ohľadu na vek či dĺžku pôsobenia.

Učiteľ niekoľkých generácií filmárov – Martin Slivka

Etnograf, režisér, scenárista, dramaturg, filmový teoretik, pedagóg, priekopník tzv. etnografickej línie slovenskej dokumentaristiky po sebe zanechal všestranné a bohaté kultúrne dedičstvo. Nakrútil vyše 140 filmov, prevažne autorských, v ktorých bol autorom námetov, scenárov aj režisérom. Základom jeho tvorby v dokumentárnom filme bolo predovšetkým výtvarné umenie a etnografia. Jedna z najvýznamnejších osobností slovenskej kultúry a kinematografie – Martin Slivka.