Pri Východoslovenskom múzeu upravia parčík s mini skanzenom

Súčasťou investičných projektov Košického samosprávneho kraja (KSK) v rámci projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry je pokračovanie rekonštrukcie Východoslovenského múzea v Košiciach s celkovým nákladom 3,8 milióna eur. Projekt sa týka najmä rekonštrukcie exteriérov.

Zámerom projektu je vzájomné prepojenie interiéru a exteriérov múzea a vytvorenie mini skanzenu. Ako uvádza materiál, ktorý schválilo zastupiteľstvo na svojom decembrovom rokovaní, v pláne je rekonštrukcia oplotenia a parkovej zelene s doplnením parkového verejného osvetlenia, revitalizácia priestranstiev za historickou budovou, vybudovanie verejného bezplatného podzemného parkoviska.


V tomto priestore chce kraj realizovať viacúrovňové spojenie dvoch kultúrnych inštitúcií, múzea a protiľahlej budovy knižnice, s oddychovo – relaxačnou zónou a vstupmi cez budovy múzea a knižnice, ako aj otvorenými voľnými vstupmi zo Strojárenskej a Hviezdoslavovej ulice. Viacúrovňovou terénnou a parkovou úpravou chce kraj rozšíriť existujúce priestory o mini skanzen, Expozícia dreveného kostolíka a zvonice, a o priestor súčasného parkoviska. Okrem výstavby podzemného parkoviska, sa vykonajú terénne a sadové úpravy, rekonštrukcia exteriérovej expozície a realizácia nových zrubových stavieb zvoníc. Súčasťou parkového areálu má byť aj menšie pódium a fontána. Na výstavbu mini skanzenu je potrebná zámena pozemku s mestom Košice. V súčasnosti má kraj pozemky v nájme na 50 rokov.


Dnešná budova Východoslovenského múzea má počiatky v roku 1892, kedy výstavbu novej budovy schválilo mesto. V roku 1895 sa vytvorila aj základňa potrebná na financovanie výstavby budovy, ktorá bola podľa plánov bratov Jakabovcov úplne dokončená začiatkom 20. storočia. Slávnostné otvorenie múzea bolo 21. júna 1901.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Projekt Pentapolitana podporí rozvoj kultúry

Pentapolitana je názov konceptu spolupráce regiónu východného Slovenska a pokračovaním spolupráce miest so spoločnou históriou a súčasnými výzvami. Ide o spoluprácu kultúrnych operátorov miest Bardejov, Levoča, Prešov, Sabinov, Košice, na ktorú má nadviazať spolupráca touroperátorov s cieľom rozvinúť cestovný ruch. Dohodli sa na tom komisie pre kultúru a zahraničné kontakty a komisie pre podnikateľskú činnosť a strategický rozvoj mesta Prešov a zástupcovia neziskovej organizácie Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Ako informovala hovorkyňa EHMK Jana Krajkovičová, na pracovnom stretnutí definovali možné oblasti spolupráce a doplnili už existujúce úspešné zapájanie sa kľúčových aktérov kultúrneho života v Prešove do programu v Košiciach prostredníctvom grantovej schémy MK SR.