Prírodná literárna galéria v Brodzianskom parku
Prírodná literárna galéria v Brodzianskom parku
Brodziansky park, ktorý obklopuje Slovanské múzeum Alexandra Sergejeviča Puškina, je chráneným areálom. Nachádza sa v ňom jedinečná prírodná literárna galéria.
Park založila koncom 19. storočia majiteľka kaštieľa Natália Oldenburgová. Rekonštruovaný bol na prelome 19. a 20. storočia a druhý raz od roku 1983 do roku 2000. Preteká ním potok Geradza v správe Povodia Váhu. Je obohatený vodnými terasami a kaskádami, pribudli v ňom drevené mosty a lavičky. „Dnešný park už nie je taký ako voľakedy. Na každom umelom ostrovčeku rástla voľakedy smutná vŕba a na jazierku plávali labute,” spomína riaditeľka.
Na výmere vyše sedem hektárov sa nachádza štyridsať druhov listnatých a ihličnatých stromov. Úctyhodný je vyše storočný starý platan, orech kráľovský či pagaštan konský. Pozoruhodný je strom pri prvom mostíku od kaštieľa, ktorý z kra vŕby točivej vypestoval záhradník tak, že najpevnejšie prúty splietal a nepotrebné vystrihoval.
„Údržba parku stojí stotisíc korún ročne, pričom táto suma zahŕňa aj odstraňovanie suchých konárov, kosenie a čistenie jazierka,” hovorí Helena Filipová, riaditeľka Slovanského múzea, ktoré je správcom parku. Jeden z mostov cez potok je v súčasnosti zatvorený kvôli havarijnému stavu a čaká na rekonštrukciu.
Návštevníci na prechádzke stretávajú sochy ruských i slovenských literátov. Puškinovi, Gorkému, Dostojevskému, Majakovskému, Tolstému robí spoločnosť Hollý, Kollár, Hviezdoslav a Vajanský. Väčšina búst pribudla do parku v roku 1989, keď boli aj vyrobené.
Niektorí z literátov majú k Brodzanom aj rodinné či osobné väzby. Povedzme bernolákovský básnik Ján Hollý mal v obci brata – učiteľa.
Park je ohradený, vchádza sa doň kovanou bránou, na ktorej je erb miestneho rodu Oldenburgovcov. Otvorený je denne nepretržite a vstup je bezplatný.
(bej)
Zdroj: Denník SME, 27. 5. 2004