Provokujú oko aj fantáziu

BRATISLAVA – Podzemné priestory pivnice, v ktorej sa nachádza Galéria Michalský dvor, sa rozsvietili farbami. Ostrejšie a jasnejšie tóny vystreľujú z plátien Hedvigy Hamžíkovej, tlmenejšie a hĺbavejšie valéry sú príznačné pre Stana Trepača. Rozhodli sa predstaviť verejnosti to najnovšie, čo vzniklo v ich ateliéroch pod spoločným názvom Iné stratigrafie. Tajomné slovo objavíte aj pri dvoch Trepačových rozmerných obrazoch. Nie náhodou siahol po vedeckom pojme zo sveta geológie, označujúcom náuku o zemských vrstvách. Absolvent odboru reštaurovania maľby na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, komponuje svoje obrazy tiež ako sled vrstiev, do ktorých zašifrováva metafory, symboly, vízie a sny. Stačí spustiť imagináciu do ich hĺbok, aby vnímavý duch objavil v mystike podzemia históriu ľudského rodu aj svojho života. Podnetom je niekedy aj taká banálna vec, akou je stôl. Aj v obraze s týmto názvom dokázal Stano Trepač objaviť vstupnú bránu do nekonečna. “Som večná študentka,” s úsmevom skonštatovala Hedviga Hamžíková, ktorá po absolvovaní grafického dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave pokračuje v štúdiách toho istého odboru na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne. Svoje príbehy o Korune či Vlasoch zatavuje do čistých farebných plôch, ktoré rozrušuje ráznymi čiarami pulzujúcimi raz humorom, inokedy otázkou. Fascináciu svetom dizajnu pripomínajú aj tri lampy, na ktorých opakuje motívy zo svojich plátien.


  Zdroj: PRAVDA 24/11/2001

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Farby a chute jesene na plátnach Jána Bergera

Galéria NOVA prináša ďalšie „rodinné striebro“ slovenského výtvarníctva.
Ak vás vrtkavé jesenné počasie nezláka do prírody, vyrazte za kultúrou. Galéria NOVA na Baštovej 2 v Bratislave už tradične prezentuje to najlepšie z diel súčasných slovenských výtvarných umelcov. Tentoraz pozýva na predajnú výstavu najnovších malieb Jána Bergera, ktorá potrvá od 6. septembra do 2. októbra 2004.

Pavol Hlôška

Sklenné objekty Pavla Hlôšku vždy prebudia záujem a zvedavosť. Prekvapujú ľudské zmysly neustále sa meniacimi svetelnými a geometrickými efektami, ktoré citlivo reagujú na polohu diváka. Pavol Hlôška používa špeciálne vákuové techniky, aby naniesol geometrické vzory z tenkých kovových vrstiev na jednotlivé sklenné časti.