Reštaurácia vzácnych symbolov USA

Washington 3. augusta (TASR) – Dva najcennejšie historické dokumenty Spojených štátov, na pergamene napísaná Deklarácia nezávislosti a originálna zástava Spojených štátov, ktorá inšpirovala k zloženiu americkej hymny sa dostali do rúk odborníkov, aby tieto “relikvie americkej histórie” dali do lepšieho “zdravotného stavu” v akom sa nachádzajú teraz po rokoch vystavenia na obdiv návštevníkov v Národnom múzeu americkej histórie a Národnom archíve vo Washingtone……Reštaurovanie zástavy a listiny bude trvať rok a má dva ciele. Spomalenie ich starnutia a tiež lepšie sprístupnenie verejnosti. Zástavu, ktorá viala nad pevnosťou Fort McHanry v septembri 1814 počas bitky medzi Britskou flotilou a americkou koloniálnou armádou pri meste Baltimore v terajšom štáte Maryland, zub času značne poškodil. Zástavu mala vyše sto rokov v opatere rodina plukovníka Georgea Armisteada, veliteľa pevnosti Fort McHenry. Kedysi vyše 14 metrov dlhú Star-Spangled Banner, ako Američania volajú svoju zástavu, dlho rozvíjali iba pri vzácnych príležitostiach a dokonca dovolili významným osobnostiam, aby si z nej odstrihli na pamiatku malú kúštik. Tak sa stalo, že postupne zo zástavy odstrihli vyše dva metre a z 15 hviezd v modrom poli si niekto jednu vystrihol. V Národnom historickom múzeu vo Washingtone visela zástava vertikálne, čo jej škodilo. Reštauračné práce môžu návštevníci sledovať, pretože prebiehajú za sklenenou stenou priamo v múzeu. Listinu Deklaráciu o nezávislosti reštauruje vo federálnom laboratóriu v College Park v štáte Maryland. Po skončení budú oba vzácne symboly opäť sprístupnené, ale omnoho lepšie ako doteraz. Budú v nových vitrínach, iba 70 centimetrov, aby si ich so záujmom mohli prezrieť deti a telesne postihnutí ľudia.
(spolupracovník TASR William Guard) mak vr
TASR


Publikované na: www.sme.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vedcom sa podarilo vyskúmať, kedy žili faraóni

Vedcom sa po prvý raz podarilo presnejšie datovať dynastie starovekého Egypta. Vyplynulo to z výskumu zvyškov rastlín rádiokarbónovou metódou, ktorá dokáže určiť vek organického materiálu. Medzinárodná skupina vedená profesorom Christopherom Ramseym z Oxfordu skúmala košíky, textílie, zvyšky rastlín a ovocia, ktoré získali z múzeí v Spojených štátoch amerických a Európe. “Po prvý raz sa rádiokarbónové datovanie stalo dostatočne presným na to, aby nám ukázalo presné údaje z histórie starovekého Egypta,” uviedol Ramsey.

Po povodniach otvoria slovensko-české múzeum v Iowe

Začiatkom budúceho roku by mohli otvoriť povodňami zničené Národné české a slovenské múzeum a knižnicu v Cedar Rapids v americkej Iowe. Len nedávno prezentovali na slovenskom veľvyslanectve vo Washingtone, ako pokračuje rekonštrukcia. Múzeum totiž v roku 2008 zasiahli rozsiahle povodne a prakticky celú budovu a časť expozícií zničili. Napriek škodám za viac ako 11 miliónov dolárov sa múzeu podarilo prostredníctvom grantov a finančných zbierok od jednotlivcov a inštitúcií zrekonštruovať časť pôvodnej budovy a postaviť aj nové časti, ktoré sprístupnia začiatkom roku 2011. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.

Ilustrácie ocenené na Bienále ilustrácií Bratislava v USA

Ilustrácie ocenené na Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) vystavovali v USA. Počas týždňa do piatka 24. septembra 2010 sa v sídle Organizácie Spojených národov v New Yorku konala výstava slovenských ocenených ilustrátorov na BIB v rokoch 1967 až 2009. Prehliadka otvorená v rámci začiatku 65. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN bola výnimočná aj tým, že počas tohto zasadnutia mali len tri štáty z celého sveta povolenie vystavovať v budove OSN, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ministerstva kultúry a cestovného ruchu Eva Chudinová.