Reštaurátorská šikovnosť stredoškolákov v SNM

BRATISLAVA 10. decembra 2004 (SITA) – Zreštaurované historické artefakty z dreva vystavia mladí študenti zo Združenej strednej školy drevárskej v Bratislave od štvrtka, 11. decembra, v Slovenskom národnom múzeu (SNM). Vo výstavných priestoroch na Vajanského nábreží budú do 4. januára budúceho roka stáť drevené insitné sochy Madony prešovskej, Krista zmŕtvychvstalého Piety šaštínskej či Pastiera z Betlehema. Podľa Renáty Holienčinovaj zo SNM sú mnohé z vystavených diel maturitnými prácami študentov.Pri reštaurovaní a konzervovaní drevených polychrómovaných svietnikov z 18. storočia využili mladí profesionáli aj svoje rezbárske umenie, informovala Holienčinová. Väčšie zbierkové predmety, napríklad drevené vyrezávané rámy veľkorozmerných plátien alebo portréty cisárovnej Márie Terézie a Jozefa II. sú na výstave predstavené len vo forme fotodokumentácie. Návštevníci sa pomocou fotografií z reštaurovania dozvedia aj niečo o jeho procese, čistení, fixácii, doplňovaní, pozlacovaní až po konečné úpravy diela, uviedla Holiečinová.
Kurátorom výstavy je Ľubomír Podušel.

(SITA, ra;fa), 0093

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vianočná výstava betlehemov z Třebíča v SNM

BRATISLAVA 6. decembra 2004 (SITA) – Putovnú zbierku unikátnych betlehemov z Múzea Vysočiny Třebíč vystavia od štvrtka v bratislavskom Slovenskom národnom múzeu (SNM) na Vajanského nábreží. Výstava je sprievodným podujatím veľtrhu Nostalgia Expo o ochrane a propagácii kultúrneho dedičstva. Betlehemy z Třebíča už videli v mnohých českých mestách, v Kanade a v Rakúsku. “Ide o mimoriadne obľúbenú výstavu, ktorú múzeum zapožičiava v období Vianoc aj mimo nich rôznym múzeám a inštitúciám,” informovala agentúru SITA Renáta Holienčinová zo SNM. Putovná zbierka je rezervovaná na niekoľko rokov dopredu. Na Slovensku ostane do 6. januára.

Hodiny staré aj tristo rokov v SNM

BRATISLAVA 16. mája 2004 (SITA) – Viac ako tristoročné hodiny vystaví od stredy Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave. Atraktívna zbierka 81 hodín dokumentuje vývoj od 17. do začiatku 20. storočia. Hodinové strojčeky poukazujú na technický pokrok v meraní času a skrinky približujú dávno minulú dobu. Súčasťou expozície je aj hodinárska dielňa a hodinárske náradie zo zbierok Mestského múzea v Bratislave.

$$$ Škola $$$

Pre študentov prichádzajú nepekné časy. Od septembra budúceho roka budeme za štúdium platiť. Štát nemá peniaze, tie však chýbajú aj vo vreckách študentov a ich rodín. Väčšina študentov pochádza z chudobnejších rodín. Študovať sa dá aj na pôžičku, lenže: Čo potom? Každý mladý človek by sa rád po skončení školy osamostatnil. Prvý problem, ktorý však musí riešiť: Či vôbec prácu nájde?

Na Trienále plagátu v Trnave bude vystavovať 221 dizajnérov

Trnava sa už po siedmy raz stane dejiskom medzinárodnej súťažnej prehliadky plagátov Trienále plagátu 2009. Súťaž je určená pre profesionálnych grafických dizajnérov a študentov vysokých škôl. Tohtoročnou novinkou je kategória dizajn webových stránok, ktorá rozširuje vlastnosti a možnosti plagátu. Ako agentúru SITA informovala PR manažérka Galérie Jána Koniarka Zuzana Dohnalová, do súťaže sa tento rok zapojilo 221 grafických dizajnérov z 37 krajín, vystavených bude 427 plagátov a 40 webových stránok. Súťažiť mohli len plagáty vydané od marca 2006 do 15. mája 2009.

Maľované salaše na vianočnej výstave v ÚĽUV-e

BRATISLAVA 11. decembra 2004 (SITA) – Vianočné maľby salašov zo stredoslovenských banských miest vystaví od štvrtka Galéria ÚĽUV v Bratislave. Maľované salaše sú pomerne málo známou, ale zaujímavou časťou slovenského ľudového umenia, informoval agentúru SITA riaditeľ ÚĽUV-u Milan Beljak. Návštevníci galérie si pozrú maľby na papieri i na plátne z 19. a 20. storočia, ktoré vytvorili prevažne baníci v dvoch najvýznamnejších banských mestách na Slovensku – v Banskej Štiavnici a Banskej Bystrici a niekoľkých osadách na okolí. Galéria ÚĽUV si prezentované exponáty požičala zo zbierok Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici. Výstava bude otvorená do 5. februára budúceho roka. Vstup je voľný.