Reštaurovania by sa mohli dočkať diela Majstra Pavla v Lipanoch i v Spišskej Novej Vsi
Už len niekoľko dní má verejnosť na hlasovanie za jedno z deviatich diel Majstra Pavla z Levoče umiestnených v Spišskom regióne, ktoré majú šancu získať grant na zreštaurovanie. V priebežnom hlasovaní zatiaľ s výrazným náskokom oproti ďalším dielam vedie socha Ukrižovaného Krista v Kostole sv. Martina v Lipanoch s počtom hlasov viac ako 6 900 a súsošie Kalvárie vo Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi, ktoré doteraz získalo vyše 6 700 hlasov. Internetové hlasovanie v rámci projektu Poklady môjho srdca pripravila Nadácia VÚB pri príležitosti tohtoročného 500. výročia inštalácie oltára Majstra Pavla z Levoče. Víťazovi poskytne finančné prostriedky na zreštaurovanie. Hlasovať možno do 28. februára.
Medzi kandidátmi na získanie financií na reštaurovanie sú okrem spomínaných diel aj napríklad tri z Levoče, a to súsošie sv. Anny Samotretej v Bazilike sv. Jakuba, socha Panny Márie v Spišskom múzeu a kronika Konráda Sperfogla v Levoči, ktorá predstavuje unikátny doklad stredovekej kronikárskej tvorby a cenný zdroj informácií o Majstrovi Pavlovi. Verejnosť môže hlasovať aj za sochu sv. Márie Magdalény v Stratenej, sochu Ukrižovaného Krista v Kostole sv. Kataríny v Lomničke či sochu sv. Michala Archanjela v Prešove, ktorá je jednou z troch sôch zachovaných z pôvodného oltára Kostola sv. Mikuláša. V deviatke diel sa nachádza aj súsošie Malá Kalvária v Bardejove, ktoré je považované za poslednú prácu Majstra Pavla.
Majster Pavol z Levoče patrí k najznámejším slovenským umelcom stredoveku. Jeho diela patria k pokladom slovenskej i európskej kultúry. Tým najslávnejším je hlavný oltár v Bazilike sv. Jakuba v Levoči dokončený v roku 1517, ktorý je najvyšším gotickým oltárom na svete a od roku 2009 je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Známe sú však aj jeho monumentálne oltáre v Banskej Bystrici a Lipanoch a popri nich sú najmä v priestoroch chrámov a v zbierkach múzeí a galérií zachované ďalšie práce, informovala nadácia.