Režisér a historik sa vydajú po stopách Mórica Beňovského

V piatok 16. apríla 2010 odchádza slovenská expedícia vedená režisérom Vladimírom Dudlákom a historikom Miroslavom Musilom na africký ostrov Madagaskar, kde bude pátrať po stopách slávneho slovenského dobrodruha a cestovateľa Mórica Beňovského.Expedícia pôjde predovšetkým po dosiaľ málo zmapovaných miestach spojených s pobytom Beňovského na Madagaskare a na ostrove Maurícius, pričom jej súčasťou bude aj výskum v miestnych archívoch. Jedným zo zámerov výpravy je oživenie spomienky na Beňovského a jeho činy u miestnych obyvateľov. Výstupom z expedície bude filmový portrét tejto dosiaľ nie dosť docenenej osobnosti našej aj svetovej histórie v exotickom kontexte jeho pôsobenia.
Matúš Móric Michal František Serafín August Beňovský bol rodákom z Vrbového a počas svojho života dosiahol množstvo úspechov. Bol napríklad prvým Európanom, ktorý sa plavil v severnej časti Tichého oceánu, prvým človekom, ktorý navštívil štyri kontinenty (Európu, Áziu, Afriku a Ameriku) alebo taktiež prvým slovenským autorom celosvetového bestselleru (Pamäte). Okrem toho sa stal prvým kráľom zjednoteného Madagaskaru.
Agentúru SITA informoval vedúci expedície Vladimír Dudlák.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na Bratislavský hrad zavíta Björnson

Svetoznámy Nór Björnstjerne Björnson zavíta na Bratislavský hrad. Unikátne dokumenty o svetoznámom nórskom básnikovi, prozaikovi, dramatikovi, publicistovi, politikovi a nositeľovi Nobelovej ceny za literatúru vystavia Nórska národná knižnica a Slovenská národná knižnica (SNK) na Západnej terase Bratislavského hradu od štvrtka 28. októbra 2010. Spoločná nórsko-slovenská výstava pod názov Pocta Björnstjerne Björnsonovi priblíži pri príležitosti 100. výročia smrti osobnosti unikátne dokumenty o jeho živote a diele, agentúru SITA o tom za organizátorov výstavy informoval Juraj Caránek z agentúry Seesame.

Tri dni bude možné stopovať uhorského palatína Juraja Turzu

Oravské, Kysucké a Považské múzeum pripravili spolu so slovenským historikom Pavlom Dvořákom trojdňový dobový kultúrny program Po stopách Juraja Turzu. Významnú historickú osobnosť bude možné spoznať nielen ako uhorského palatína a radcu Rudolfa II, ale aj kráľovského pohárnika, kapitána preddunajského vojska, a najmä vzdelanca, diplomata a multilingvistu.

Odpovede

  1. Režisér a historik sa vydajú po stopách Mórica Beňovského

    Slovenská expedícia pokračuje po stopách Beňovského

    BRATISLAVA 21. apríla (SITA) – Členovia slovenskej expedície Madagaskar 2010, ktorá na tomto africkom ostrove pátra po stopách slávneho slovenského dobrodruha a cestovateľa Mórica Beňovského, ukončili pobyt v oblasti Cap Est. Objavili tam nové skutočnosti, ktoré situujú sídelné miesto niekdajšieho madagaskarského kráľa Beňovského a jeho hrob inde, než sa doteraz predpokladalo. Tieto nové fakty chcú teraz overiť v národnom archíve v metropole krajiny Antananarivo. Expedícia sa v súčasnosti presúva na severozápadné pobrežie ostrova, kde Beňovský pristál pri poslednom návrate na Madagaskar v roku 1785. V meste Ambilobe sa členovia výpravy stretnú s miestnym kráľom, ktorý sa honosí Beňovského šabľou.

    Expedícia vedená režisérom Vladimírom Dudlákom a historikom Miroslavom Musilom odišla na Madagaskar 16. apríla, pričom sa zameriava predovšetkým na dosiaľ málo zmapované miesta spojené s pobytom Beňovského na Madagaskare a na ostrove Maurícius. Jedným zo zámerov výpravy je oživenie spomienky na Beňovského a jeho činy u miestnych obyvateľov. Výstupom z expedície bude filmový portrét tejto dosiaľ nie dosť docenenej osobnosti našej aj svetovej histórie v exotickom kontexte jeho pôsobenia.

    Agentúru SITA informovali vedúci expedície Vladimír Dudlák a Miroslav Musil.

  2. Re: Režisér a historik sa vydajú po stopách Mórica Beňovskéh
    Slovenská expedícia sa presunula do Antananariva
    Výprava pátrajúca po stopách Mórica Beňovského bola na audiencii u miestneho kráľa, ktorý prisľúbil podporu projektu pamätníka tohto slovenského dobrodruha.

    BRATISLAVA 28. apríla (SITA) – Členovia slovenskej expedície Madagaskar 2010, ktorá na tomto africkom ostrove pátra po stopách slávneho slovenského dobrodruha a cestovateľa Mórica Beňovského, navštívila severozápad ostrova, kde Beňovský pristál pri poslednom návrate na Madagaskar v roku 1785.

    Členov výpravy prijal v regionálnej metropole Ambilobe kráľ Issa Tsimiharo III., ktorého kráľovstvo zahŕňa sever Madagaskaru a oblasť Cap Est. Na audiencii u kráľa sa zúčastnil aj filmový štáb 3S Video, ktorý je súčasťou expedičného tímu. Kráľ s vďakou spomenul Beňovského, ktorý podporil ich dynastiu v čase rozporov a daroval vtedajšiemu kráľovi vzácnu šabľu. Členovia expedície informovali kráľa o projekte Stanislava Machovčáka umiestniť pamätník Beňovského v meste Antalaha. Kráľ prisľúbil, že projekt podporí a na odhalení pamätníka sa osobne zúčastní. Expedícia sa v utorok 27. apríla presunula do metropoly Madagaskaru Antananarivo, kde chce v národnom archíve overovať nové zistenia o Beňovského sídle a hrobe.

    Matúš Móric Michal František Serafín August Beňovský bol rodákom z Vrbového a počas svojho života dosiahol množstvo úspechov. Bol napríklad prvým Európanom, ktorý sa plavil v severnej časti Tichého oceánu, prvým človekom, ktorý navštívil štyri kontinenty (Európu, Áziu, Afriku a Ameriku) alebo taktiež prvým slovenským autorom celosvetového bestselleru (Pamäte). Okrem toho sa stal prvým kráľom zjednoteného Madagaskaru.

    Agentúru SITA informovali vedúci expedície Vladimír Dudlák a Miroslav Musil.

  3. Re: Režisér a historik sa vydajú po stopách Mórica Beňovskéh
    Slovenská expedícia navštívila národný archív

    BRATISLAVA 3. mája (SITA) – Členov slovenskej expedície Madagaskar 2010, ktorá na tomto africkom ostrove pátra po stopách slávneho slovenského dobrodruha a cestovateľa Mórica Beňovského, prijala riaditeľka Národného archívu v metropole Antananarivo Sahandra Andriamihamina. Výprava si mohla prezrieť dokumenty a manuskripty o Beňovského pôsobení na Madagaskare a taktiež o jeho smrti.

    Agentúru SITA informovali vedúci expedície Vladimír Dudlák a Miroslav Musil.

  4. Re: Režisér a historik sa vydajú po stopách Mórica Beňovskéh
    Slovenská expedícia opustila Maurícius, vracia sa domov

    BRATISLAVA 12. mája (SITA) – Členovia slovenskej expedície Madagaskar 2010, ktorí na tomto africkom ostrove pátrali po stopách slávneho slovenského dobrodruha a cestovateľa Mórica Beňovského, sa presunuli na ostrov Maurícius, kde navštívili Národný archív v metropole Port Luis. Výprava získala v archíve prístup k dosiaľ neprebádaným originálom listov a správ Mórica Beňovského ako aj miestne dokumentačné pramene s novými predmetnými skutočnosťami. Okrem toho sa členovia expedície stretli aj s potomkom Beňovského tlmočníka Meyura. Touto návštevou sa zároveň expedícia aj skončila a jej členovia sa spoločne so štábom 3S Video vracajú na Slovensko.

    Agentúru SITA informovali vedúci expedície Vladimír Dudlák a Miroslav Musil.

  5. Re: Režisér a historik sa vydajú po stopách Mórica Beňovskéh
    Kedze som rodak ,citim povinnost rozsirit informacie pre zainteresovanych. Vo Vrbovom sa kona kazdorocne simpozium venovane Benovskemu . Vydava sa kazdorocne zbornik z referatov historikov s novymi poznatkami na tuto temu. Navstevuju ho aj ludia – ako napr. tento najnovsi televizny team- ktory chodia na Madagaskar tocit dokumenty.
    Benovsky bol naopzaj zaujimava figura, ktora si zasluzi oprasit – preskumat a popysit sa nou verejne.
    Naozaj by aj turisti v nasej krajine mali vediet , ze vecsinu ostrovov od severneho mora az po japonsko vlastne pre Europu a svet objavil Benovsky a Beringova uzina by sa mala spravne volat Benovskeho, pretoze tade preplaval prvy.
    Bering tam vlastne plaval podla jeho pameti , ktore vysli v Londyne…

    Stretol som sa vsak aj s tym , ze podobne ako si Janosika prisvojuju Poliaci , tak na Benovskeho si narokuju nielen oni , ale samozrejme aj Madary. Poliaci ho maju zaradeneho medzi svojimi najznamejsimi moreplavcami na cestnom mieste. Len u nas je kdesi v kute a ticho caka na svoj cas.

Comments are closed.