Rezort podporí rekonštrukciu Ľubovnianskeho hradu

Na rekonštrukciu Ľubovnianskeho hradu poputuje takmer 800-tisíc eur. Dominanta hradu z 13. storočia nad mestom Stará Ľubovňa podstúpi opravu severovýchodného opevnenia z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), ktoré spravuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). Zrekonštruuje sa tiež jedno z nádvorí hradu. V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie MIRRI SR.

„Hrad Stará Ľubovňa je pýchou severného Spiša a zaslúži si väčšiu pozornosť. Z grantov EHP financujeme obnovu až 19 pamiatok, ktoré sú nielen naším národným kultúrnym dedičstvom, ale zároveň majú potenciál napomôcť rozvoju cestovného ruchu v regiónoch. Pamiatky nielen obnovujeme, ale podporené projekty im tiež vdýchnu nový život a viac ich otvoria návštevníkom,“ skonštatovala ministerka Veronika Remišová (Za ľudí).

Cieľom projektu je rekonštrukcia a obnova severovýchodnej hradby Ľubovnianskeho hradu a zvýšenie bezpečnosti jeho tretieho nádvoria. Súčasne sa pred zosuvom ochráni priľahlé archeologické nálezisko kasární zo 17. storočia. Celá lokalita je totiž v havarijnom stave a hrozí jej samovoľné zničenie. Po obnove návštevníkom hradu predstaví nálezisko stála výstava, plánujú sa tiež vzdelávacie podujatia, vybudovanie sokoliarskeho dvora a prezentácie dobových remesiel.

Projekt realizuje Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni v spolupráci so Základnou školou s materskou školou Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach, občianskym združením Priatelia hradu Ľubovňa a tiež s nórskym partnerom Múzeom mesta Vardo. „V súčasnosti je po rozsiahlej a náročnej rekonštrukcii sprístupnený celý areál hradu vrátane najrozsiahlejšieho objektu, ktorým je renesančný palác. K najcennejším častiam hradu patrí hlavná veža, ktorá sa zachovala ešte zo stredovekých čias. Od mája 2013 je hrad Ľubovňa prístupný aj nevidiacim a nepočujúcim,“ uvádza MIRRI SR.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovensko-poľský seminár o rozvoji cestovného ruchu

STARÁ ĽUBOVŇA 19. mája (SITA) – Trojdňový poľsko-slovenský seminár Historické a kultúrne dedičstvo ako kapitál rozvoja cestovného ruchu v prihraničných regiónoch sa začne v piatok v Ľubovnianskych kúpeľoch pri Novej Ľubovni. „Cieľom seminára je nielen zhodnotiť doterajšiu spoluprácu kultúrnych inštitúcií so subjektmi cestovného ruchu, ale aj nájsť nové možnosti pre ďalší rozvoj,“ uviedla pre SITA riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Monika Pavelčíková. Vieme, že keď k nám príde viac turistov, máme z toho aj finančný efekt a peniaze môžeme vložiť i do vydania publikácií, či do odbornej činnosti, doplnila M. Pavelčíková. Kultúrne a historické pamiatky sú podľa nej v cestovnom ruchu ešte stále málo využívané.

Odpovede