Sine aqua non est vita – Bez vody niet života
Od 17. apríla 2009 realizujeme v Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch prírodovedeckú výstavu s názvom „Sine aqua non est vita – Bez vody niet života“ v spolupráci s Ponitrianskym múzeom v Nitre, Tribečským múzeom v Topoľčanoch, Tekovským múzeom v Leviciach, Podunajským múzeom v Komárne, Slovenským rybárskym zväzom MsO Komárno, Slovenskou ornitologickou spoločnosťou/BirdLife Slovensko, Doc. Ing. Ivanom Stráňaim, CSc. zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a RNDr. Petrom Šimom.
Výstava sa tematicky týka úlohy vody v prírode. Prezentuje vodu ako zložku životného prostredia nevyhnutnú pre život rastlín, živočíchov a ľudí, vodné prostredia ako aj formovanie krajiny vodným živlom.
Voda je najrozšírenejšou látkou na Zemi a zároveň je to látka nevyhnutná pre život. Je podstatnou zložkou biosféry a samostatnou sférou – hydrosférou. Je súčasťou každého živého organizmu. Tvorí životné prostredie – mnohé vodné biotopy. Každý, i nevodný biotop závisí od množstva). Kolobeh vody je jedným z hlavných procesov v prírode.
V poslednej dobe však mnohí odborníci varujú pred plytvaním s touto výnimočnou látkou.
Veľkým problémom súčasnej priemyselnej spoločnosti je znečisťovanie veľkého množstva pitnej vody, ničenie mokradných a ďalších vodných biotopov voľne žijúcich živočíchov a rastlín a s tým súvisiace znečistenie oceánov.
Na výstave sú predstavené v ôsmich vitrínach hlavné typy stredoeurópskych vodných a vodou spojených biotopov v diorámach a sprievodný materiál na dvoch paneloch. V diorámach sú prezentované skupiny živočíchov obývajúce tieto biotopy, hmyzom počnúc až po cicavce. Návštevníci sa môžu oboznámiť s biotopmi tečúcich vôd – potokov a riek, meandrov a mŕtvych ramien, lužných lesov, stojatých vôd – rybníkov a jazier, močiarov a rašelinísk. Zaujímavé sú živočíchy inštalované do svojich prirodzených biotopov, ako i charakteristiky týchto biotopov ako i vystavené herbárové položky príkladov tu rastúcich rastlín.
V dvoch ďalších vitrínach sú vystavené modely „Kolobeh vody v prírode“ a „Pevninský ľadovec“, ktoré zároveň prezentujú vplyv vody na krajinu a životné prostredie. Na jednej z vitrín sú umiestené bannery s hlavným textom a zaujímavosťami z vodného prostredia Európy. Inštalovaná je tu tiež obrazovka, kde sa premieta dokument o vode.
Pre verejnosť sú pripravené nasledujúce akcie:
-Pracovné listy s testovými otázkami pre prvý stupeň ZŠ, 5., 6. ročník a ročníky vyššie. Pracovné listy pre druhý stupeň ZŠ sú tematicky zaradené podľa učiva, ale sú zároveň zameniteľné podľa záujmu študentov. Môžu ich vypĺňať počas alebo po prehliadke výstavy.
-Prednášky na témy: „Život vo vode“ (prvý stupeň ZŠ), „Rastliny a voda“ (5. ročník ZŠ), „Živočíchy a voda“ (6. ročník ZŠ), „Voda a geológia“ (8. ročník ZŠ), „Ekológia vodných ekosystémov“ (9. ročník ZŠ, stredné školy, verejnosť).
-Kurz poznávania prírody – kde sa študenti môžu oboznámiť so zberom vzoriek, čítaním a interpretáciou najrôznejšieho „dôkazového materiálu“ činnosti živých organizmov, tvorbou herbáru, používaním určovacích kľúčov rastlín a živočíchov, pozorovaním prírody a podobne.
-Výtvarná hra „Čo kde žije“ – kde študenti vymaľujú a vystrihnú z papiera siluety rôznych druhov živočíchov a rastlín a podľa poznatkov z výstavy ich pripevnia na obrázok krajiny kde sa najčastejšie vyskytujú.
Na jednotlivé podujatia sa môžete prihlásiť na tel. č. 035/64 00 626, alebo 0603 912 892, alebo e-mailom: muzeumnz@gmail.com alebo mikola@centrum.sk
Výstavu si môžu návštevníci pozrieť od 17. 4. 2009 do 30. 6. 2009.