$$$ Škola $$$

Pre študentov prichádzajú nepekné časy. Od septembra budúceho roka budeme za štúdium platiť. Štát nemá peniaze, tie však chýbajú aj vo vreckách študentov a ich rodín. Väčšina študentov pochádza z chudobnejších rodín. Študovať sa dá aj na pôžičku, lenže: Čo potom? Každý mladý človek by sa rád po skončení školy osamostatnil. Prvý problem, ktorý však musí riešiť: Či vôbec prácu nájde?Ak by sa mu to aj podarilo, veľa zrejme nezarobí. Príjem Vysokoškolsky vzdelaného človeka dosahuje priemerne 14,5 tisíca, hoci je rozdiel či pracuje v odvetví komerčných právnických firiem, alebo ako vedúci poľnohospodárskeho družstva, s takým platom nemá veľkú šancu získať samostatné bývanie. Ak bude zaťažený pôžičkou za štúdium, nedostane ani hypotéku. Podľa sociológov môžu mať rastúce finančné náklady dôsledok na demografickú krivku. Nečudujme sa, že si chcú najprv zabezpečť prácu, bývanie, aký-taký životný štadart. Až potom nastupuje rodina. Kto vie, či ostane iba pri posune rodičovského veku, alebo sa mnohí mladí možno rozhodnú vôbec rodinu nemať.

študenti

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovenska spolocnost priatelov Francuzska

Slov. spolocnost priatelov Francuzska (SPF) je obc. zdruzenie, ktore sa od r. 1991 profiluje najma v oblasti vymeny mladych medzi SR a Fr. Kazdy rok dokazeme umiestnit v prac. taboroch mladych vo Fr. cca 80 slov. studentov, vzdy ide o prace, tykajuce sa kult. dedicstva, rekonstrukcie zamkov, hradov, kostolov, fontan a pod., casto v malych dedinkach.

Študenti piatich fakúlt UK a VŠVU proti poplatkom

Predstavitelia piatich fakúlt UK a VŠVU vyzývajú študentov a verejnosť, aby podporili zákonné nátlakové akcie proti zákonu o poplatkoch. 21. februára 2005 (SITA) – Univerzita Komenského v Bratislave zostáva v štrajkovej pohotovosti, ktorú jej študenti vyhlásili ešte pred rokom k zákonu o poplatkoch za vysokoškolské štúdium.