Skončila sa rekonštrukcia ôsmeho zázraku sveta

Preslávená Jantárová komnata v paláci v petrohradskej časti Carskoje selo v deň ukončenia jej rekonštrukcie. FOTO – TASR/AFP

PETROHRAD – Legendárna Jantárová komnata ruského cára zasvietila v plnom lesku. S pomocou nemeckých peňazí sa rekonštrukcia vydarila práve načas k tristému výročiu založenia Petrohradu.

„Dnes je sviatok nás všetkých,“ komentoval dokončenie zrekonštruovanej Jantárovej komnaty Ivan Sautov, riaditeľ Palácového múzea. Záverečný dokument o dokončení podpísala spoločná nemecko-ruská komisia v Cárskom sele.

Slávna komnata, oddávna oslavovaná ako ôsmy zázrak sveta, bola pôvodne darom pruského kráľa ruskému cárovi. Počas druhej svetovej vojny ju nemecké vojská ukradli a od konca vojny bola považovaná za stratenú. O tom, čo sa s ňou stalo, sa odvtedy šírili rôzne legendy.

Roku 1979 začal Sovietsky zväz s rekonštrukciou, ktorú sa napriek tomu, že financie viackrát viazli, v týchto dňoch nakoniec podarilo dokončiť. Rozhodla nakoniec triapolmiliónová podpora nemeckého koncernu Ruhrgas.

„Jantárová komnata bola doteraz symbolom temných čias druhej svetovej vojny. Oddnes je to symbol dobrých vzťahov medzi Ruskom a Nemeckom,“ povedal ruský minister kultúry Michail Švydkoj. Rekonštrukciu označil za „jedinečný projekt v dejinách kultúry“.

Skupina asi päťdesiatich reštaurátorov vyrezala pol milióna jantárových platničiek na rekonštrukciu stien. Spracovali pritom šesť ton jantáru, čiže skamenenej živice ihličnatých stromov. Návštevníci Jekaterinského paláca môžu vidieť výsledok od 2. júna. Tridsiateho prvého mája, na tristé výročie založenia Petrohradu, Jantárovú komnatu slávnostne otvorí ruský prezident Putin. (eg)

www.sme.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Bakšiš otvorí Jantárovú komnatu

Kto chce vidieť na vlastné oči ôsmy div sveta – Jantárovú komnatu v petrohradskom Carskom Sele, musí sa obrniť poriadnou dávkou trpezlivosti. Na vstup sa totiž v turistickej sezóne čaká v zástupe niekoľko hodín. Prefíkanejší však môžu siahnuť aj po iných metódach.

Dokument Ako sa varia dejiny získal prestížnu cenu

Dokument Ako sa varia dejiny slovenského režiséra Petra Kerekesa získal na Medzinárodnom festivale dokumentárneho a animovaného filmu v Lipsku prestížnu cenu FIPRESCI, ktorú udeľuje Medzinárodná federácia filmových kritikov. Spolu s ním sa o ceny uchádzalo 15 dokumentárnych filmov z celého sveta. Film Ako sa varia dejiny vznikol tento rok v rakúsko – slovensko – českej koprodukcii a približuje dramatické príbehy vojenských kuchárov. Vypovedá o tom, ako každodenné potreby tisícok ozbrojených žalúdkov ovplyvňovali víťazstvá a prehry štátnikov. Rozpráva o poľnej kuchyni ako modeli sveta, kde sa príprava jedla stáva taktikou boja. Dokument je postavený na dvanástich receptoch vojenských kuchárov od druhej svetovej vojny až po vojnu v Čečensku, od Francúzska cez Balkán až po Rusko.