Skromný domček Edgara Allan Poea je opäť otvorený

Obraz domu, súčasť interiéru múzea (http://sallanscorner.wordpress.com)

Skromný drevený domček, v ktorom býval slávny spisovateľ Edgar Allan Poe na konci svojho života po roku renovácií znovu otvorili. Nachádza sa v dnešnom Bronxe, no za Poeovho života to bola ešte dedina Fordham na okraji mesta New York. Vynálezca modernej detektívky, známy majstrovským stvárnením záhad a strašidelnej atmosféry, žil v domčeku v rokoch 1846 – 1849.

“Toto múzeum v dome je unikátne,” povedal Neill Reilly, jeden z turistických sprievodcov po objekte. “Poe bol chudobný. Takže toto je múzeum človeka, ktorý patril do pracujúcej triedy,” dodal. Prostý príbytok má dve poschodia, malé izby a okná a nízke stropy. Je zariadený dobovým nábytkom, ale Poeovi patrilo len hojdacie kreslo a posteľ, na ktorej skonala jeho mladá manželka.

Autor množstva slávnych diel ako napríklad básne Havran, detektívky Vraždy v ulici Morgue či hororovej poviedky Jama a kyvadlo sa narodil v Bostone v americkom štáte Massachusetts. Do New Yorku sa nasťahoval v roku 1844 so svojou manželkou a zároveň sesternicou Virginiou, ktorú si vzal ako 13-ročnú a s jej matkou. Virginia však ochorela na tuberkulózu a dva roky po príchode do mesta sa presunuli práve do Fordhamu, kde hľadali zdravšie prostredie. Jeho manželka však chorobe podľahla a v chalúpke zomrela.

Počas troch rokov, ktoré tam Poe strávil, napísal niekoľko diel. Medzi nimi je napríklad báseň Annabel Lee, ktorá je oslavou jeho milovanej ženy, či poviedka Súdok amontillada. Zomrel v októbri 1849 v prístavnom meste Baltimore po tom, ako ho našli pod vplyvom alkoholu a v delíriu oblečeného do cudzích šiat.

Poe park, Edgar Allan Poe domček v Bronxe dnes

Poe - park

z interiériu – kuchyňa

z interiéru - kuchyňa

Viac o muzeu: http://sallanscorner.wordpress.com/2011/10/17/the-edgar-allan-poe-cottage-in-the-bronx-well-worth-a-visit/

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Dom Chucka Berryho možno bude národnou pamiatkou

9. augusta 2008 – Skromný tehlový dom, ktorý si rock’n’rollový hudobník Chuck Berry kúpil v roku 1950 v jednej zo štvrtí mesta Saint Louis, sa možno dostane na zoznam amerických pamiatok. Poradná komisia pre ochranu histórie v Missouri v piatok odporučila pridať dom do Národného zoznamu historických miest.

Štefan Šlachta

BRATISLAVA 1. januára 2004 (SITA) – Fakultu architektúry STU absolvoval v roku 1962. Do roku 1975 pôsobil na tejto fakulte ako odborný asistent. Neskôr pracoval v Dopravoprojekte, v Štátnom ústave pamiatkovej starostlivosti, od roku 1990 prednáša na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Za koreňmi kresťanstva v sýrsko-tureckom pohraničí

Krajiny v oblasti východného pobrežia Stredozemného mora sú úzko spojené nielens biblickými udalosťami, ale aj počiatkami kresťanstva. Na našej individuálnejrodinnej púti s karavanom za historickým poznaním po Jordánsku a Sýrii sme sa ich snažilispoznať. Väčšina z nich sa nachádzala pri hlavných turistických trasách. Tie,ktoré sme nechali na záver, ležia mimo, v náročnejšom teréne.