Slepé lásky ocenili na festivale v Aténach

Film Slepé lásky slovenského režiséra a dokumentaristu Juraja Lehotského získal cenu za originalitu a novátorskú réžiu na 3. ročníku Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov s tematikou zdravotne postihnutých v Aténach. Medzinárodný festival Emotion Pictures sa konal v novom Múzeu Benaki v gréckej metropole od 19. do 22. júna a prezentovalo sa na ňom 38 filmov zo 17 štátov sveta.

Režisér Juraj Lehotský vo svojom celovečernom debute zachytáva hodnoty a krásu v živote štyroch nevidomých ľudí, ktorých osudy spája spoločná téma – láska. Netradičný a citlivý prístup k zobrazeniu života slepých ľudí priniesol tvorcom filmu Slepé lásky po viacerých oceneniach aj uznanie medzinárodnej poroty aténskeho festivalu. Na záverečnom galavečere sa okrem filmárov a viacerých významných osobností kultúrneho života zúčastnil aj minister vnútra Gréckej republiky Prokopis Pavlopoulos, ktorý prevzal záštitu nad festivalom.
   Agentúru SITA informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Dokument Ako sa varia dejiny získal prestížnu cenu

Dokument Ako sa varia dejiny slovenského režiséra Petra Kerekesa získal na Medzinárodnom festivale dokumentárneho a animovaného filmu v Lipsku prestížnu cenu FIPRESCI, ktorú udeľuje Medzinárodná federácia filmových kritikov. Spolu s ním sa o ceny uchádzalo 15 dokumentárnych filmov z celého sveta. Film Ako sa varia dejiny vznikol tento rok v rakúsko – slovensko – českej koprodukcii a približuje dramatické príbehy vojenských kuchárov. Vypovedá o tom, ako každodenné potreby tisícok ozbrojených žalúdkov ovplyvňovali víťazstvá a prehry štátnikov. Rozpráva o poľnej kuchyni ako modeli sveta, kde sa príprava jedla stáva taktikou boja. Dokument je postavený na dvanástich receptoch vojenských kuchárov od druhej svetovej vojny až po vojnu v Čečensku, od Francúzska cez Balkán až po Rusko.

Učiteľ niekoľkých generácií filmárov – Martin Slivka

Etnograf, režisér, scenárista, dramaturg, filmový teoretik, pedagóg, priekopník tzv. etnografickej línie slovenskej dokumentaristiky po sebe zanechal všestranné a bohaté kultúrne dedičstvo. Nakrútil vyše 140 filmov, prevažne autorských, v ktorých bol autorom námetov, scenárov aj režisérom. Základom jeho tvorby v dokumentárnom filme bolo predovšetkým výtvarné umenie a etnografia. Jedna z najvýznamnejších osobností slovenskej kultúry a kinematografie – Martin Slivka.