Slováci spájajú sily s Rakúšanmi pri šírení starej hudby

Ilustračný obrázok

Šíriť starú hudbu chcú spoločne Slováci a Rakúšania v rámci cezhraničného projektu Accentus Musicalis. Koncept prepája v oblasti vedy a vzdelania Univerzitu múzických umení vo Viedni s aktivitami Vysokej školy múzických umení v Bratislave a bratislavského umeleckého súboru Musica aeterna.

Vďaka projektu Accentus Musicalis sa budú v rokoch 2010 až 2012 konať workshopy, koncerty, vedecký seminár, sympózium a vedecký výskum. Podujatia sa majú pričiniť o zachovávanie a pestovanie spoločného európskeho kultúrneho dedičstva ako aj o zlepšenie vzájomnej komunikácie medzi študentmi, pedagógmi, vedcami a interpretmi stredoeurópskeho a východoeurópskeho regiónu.

Pilotné prezentácie a koncerty sa budú konať v Bratislave a Viedni 19. a 20. novembra. Prinesú jedinečnú možnosť vypočuť si po prvýkrát v spoločnej interpretácii tvorbu Schmelzera a Monteverdiho v podaní špecializovaných súborov starej hudby Musica aeterna (Bratislava) a Collegium musicum (Viedeň).

Informovala Marcela Mokráňová z Rakúskeho kultúrneho fóra.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Dni kultúrneho dedičstva od soboty v 40-tich štátoch Európy

Na celoeurópskom podujatí sa Slovensko zúčastňuje už 13. rok
BRATISLAVA 2. septembra (SITA) – Tradične sa v 40-tich štátoch Európy začína v septembri celoeurópske podujatie Dni európskeho kultúrneho dedičstva, do ktorého sa zapája aj Slovensko. Od soboty do konca septembra budú tohtoročné aktivity zamerané na približovanie kultúrnych hodnôt verejnosti venované 50. výročiu Európskeho kultúrneho dohovoru.

Rudolf Fila

Narodil sa 19. júla 1932 v Příbrami na Morave. V roku 1952 maturoval na škole umeleckého priemyslu v Brne (prof. Bohdan Lacina), roku 1958 absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (prof. Ján Mudroch).

Odpovede

  1. Slováci spájajú sily s Rakúšanmi pri šírení starej hudby

    Rakúsko-slovenský hudobný projekt Accentus Musicalis

    V snahe zintenzívniť cezhraničnú spoluprácu medzi Rakúskom a Slovenskom bol na pôde Univerzity múzických umení vo Viedni vytvorený koncept Accentus Musicalis, ktorý sa zaoberá vedeckou a umeleckou starostlivosťou a šírením starej hudby. Koncept prepája v oblasti vedy a vzdelania Univerzitu múzických umení vo Viedni s aktivitami Vysokej školy múzických umení v Bratislave a umeleckého súboru Musica aeterna (Bratislava).

    „Accentus Musicalis“ poriada v priebehu rokov 2010-2012 workshopy, koncerty, vedecký seminár, sympózium a vedecký výskum, prostredníctvom ktorých sa výrazne pričiní o zachovávanie a pestovanie spoločného európskeho kultúrneho dedičstva ako aj o zlepšenie vzájomnej komunikácie medzi študentmi, pedagógmi, vedcami a interprétmi stredoeurópskeho a vychodoeurópskeho regiónu.

    Za podpory Ministerstva kultúry a cestovného ruchu Slovenskej republiky, Rakúskeho kultúrneho fóra v Bratislave, Domu hudby vo Viedni a Slovenského inštitútu vo Viedni „Accentus Musicalis“ organizuje dňa 19. a 20. novembra 2010 v Bratislave a vo Viedni pilotné prezentácie a koncerty, ktoré prinášajú jedinečnú možnosť vypočuť si po prvý krát v spoločnej interpretácii tvorbu J. H. Schmelzera a C. Monteverdiho v podaní
    špecializovaných súborov starej hudby – Musica aeterna (Bratislava) a Collegium musicum (Viedeň).

    Prezentácie:

    19.11.2010, 15:00
    Mozartova sieň Rakúskeho veľvyslanecstva,
    811 01 Bratislava, Ventúrska 10

    20.11.2010, 15:00
    Dom hudby vo Viedni (Haus der Musik),
    Viedeň 1010, Seilerstätte 30

    Koncerty:

    19.11.2010, 19:00
    Koncertná sála Dvorana Vysokej školy múzických
    umení v Bratislave, 811 03 Bratislava, Zochova 1

    20.11.2010, 19:00
    Peterskirche vo Viedni, 1010 Viedeň, Petersplatz

    VSTUP VOĽNÝ!

    Bližšie informácie na: http://www.accentusmusicalis.eu

  2. Umelecký projekt Accentus

    Umelecký projekt Accentus Musicalis pokračuje v sérii workshopov
    Bilaterálny rakúsko-slovenský projekt „Accentus Musicalis“ 2010-2012
    V snahe zintenzívniť cezhraničnú spoluprácu medzi Rakúskom a Slovenskom bol na pôde Univerzity múzických umení vo Viedni vytvorený koncept Accentus Musicalis, ktorý sa zaoberá vedeckou a umeleckou kultiváciou starej hudby. Koncept prepája v oblasti vedy, vzdelania a hudobnej interpretácie Univerzitu múzických umení vo Viedni s aktivitami Vysokej školy múzických umení v Bratislave a súboru starej hudby Musica aeterna Bratislava.

    „Accentus Musicalis“ poriada v priebehu rokov 2010-2012 sériu workshopov, workshopových koncertov a vedeckých aktivít, prostredníctvom ktorých výrazne prispeje k zachovávaniu a rozvíjaniu európskeho kultúrneho dedičstva, ako aj k zlepšeniu vzájomnej komunikácie študentov, pedagógov, vedcov a interpretov rakúsko-slovenského cezhraničného regiónu.

    Po úspešných pilotných prezentáciách a koncertoch zrealizovaných v novembri 2010 vo Viedni a v Bratislave projekt Accentus Musicalis pokračuje v sérii workshopov organizovaných počas roka 2011 v Dolnej Krupej – Trnave, Eisenstadte, Schloss Hofe a v Bratislave. Štvoricu workshopov otvorí „workshop so zameraním na dychové hudobné nástroje“, ktorý sa uskutoční od 9. – 12.3.2011 v Kaštieli v Dolnej Krupej. Workshopovými lektormi sú renomovaní interpreti a pedagógovia starej hudby: Gertraud Wimmer / Rakúsko (priečna flauta); Emma Black-Davilism / Austrália (barokový hoboj); Katalin Sebella / Maďarsko (barokový fagot); Norbert Zeilberger / Rakúsko (čembalo a korepetície); Monika Knoblochová / Česká republika (čembalo a korepetície).

    Najlepší účastníci workshopov sa predstavia na koncerte spoločne s bratislavským umeleckým súborom Musica aeterna Bratislava. Koncert bude nahrávaný renomovaným medzinárodným nahrávacím tímom.

    TRNAVA
    Galéria Jána Koniarka, Nové krídlo Kopplovej vily, Zelený Kríček 3

    9.3.2011 /streda/ o 19.30 hod
    Koncert docentov workshopu rakúsko – slovenského projektu ACCENTUS MUSICALIS
    Gertraud Wimmer /Rakúsko/ – priečna flauta
    Emma Black-Davislim /Austrália/- barokový hoboj
    Katalin Sebella /Maďarsko/- barokový fagot
    Norbert Zeilberger /Rakúsko/- čembalo
    Zaznejú skladby J. S. Bacha, G.Ph.Telemanna, J.J. Fuxa, A.VivaldihoG.F Händla, F.Couperina a pod.

    DOLNÁ KRUPÁ
    Kaštieľ Dolná Krupá
    11.3.2011 /piatok/ o 19.00 hod
    Koncert účastníkov workshopu rakúsko – slovenského projektu ACCENTUS MUSICALIS
    spoluúčinkujú
    MUSICA AETERNA Bratislava a COLLEGIUM MUSICUM Viedeň
    Zaznejú sklady barokových majstrov

     

    Na oba koncerty je vstup voľný.
    Projekt Accentus Musicalis je dotovaný z Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007-2013.
    Viac informácií na: http://www.accentusmusicalis.eu

Comments are closed.