Slovanská epopeja – nový Jakubiskov veľkofilm možno i v 3D

Ilustračné foto

Filmový režisér Juraj Jakubisko, predseda medzinárodnej poroty 19. ročníka filmového festivalu Art Film Fest, predstavil v Trenčianskych Tepliciach svoje plány na natáčanie dvojdielneho veľkofilmu pod názvom Slovanská epopeja.

Výpravný historický film sa venuje starovekému slovanskému spoločenstvu v Európe. Bude sa odohrávať v 9. storočí nášho letopočtu, v dobe tvrdej, temnej a tajomnej, plnej bojov o moc, vojen, krutosti a masovej migrácie, ale zároveň v dobe, keď sa formovali základy tej Európy, v ktorej dnes žijeme. Zlomovým momentom filmu bude príchod vierozvestcov Cyrila a Metoda a počiatky kresťanstva, ktoré poznamenali vývoj tejto časti sveta až po dnešnú dobu. Prvá časť filmu by sa na plátna kín mala dostať v roku 2013, keď celá Európa oslávi 1150. výročie príchodu týchto vierozvestcov na naše územie. Druhý diel sa do kín dostane o osem mesiacov neskôr.

„Pri mnohých príležitostiach som bol prekvapený, ako málo toho vie o histórii Slovanov európske publikum,“ povedal na tlačovej konferencii v Kúpeľnej dvorane Juraj Jakubisko. „Väčšina našich západných susedov je veľmi hrdá na svoju históriu, ale o tej našej si myslí, že sa začala rozvíjať niekedy po 1. svetovej vojne. Netušia, že všetci z nás, Slovania, kedysi patrili k jednému národu a že všetky naše jazyky pochádzajú z jedného spoločného jazyka, ktorým hovorili všetci Slovania. Príbeh kedysi veľkého slovanského národa, ktorý má korene siahajúce až na Balkán a Rusko, zostal tajomstvom príliš dlho…“ zdôvodnil režisér výber témy nového filmu.

Keďže prvá časť filmu má byť uvedená až v roku 2013, tvorcovia si uvedomujú, že tomu musia prispôsobiť i filmovú techniku a uvažujú dokonca aj o 3D verzii. „Keď robíte takýto veľký film, ktorý by mal byť premietaný v roku 2013 – 2014, musíte naozaj spolupracovať až s virtuálnou realitou a s tou perspektívou kina, na ktorú budú diváci v tom čase zvyknutí,“ uviedla producentka filmu Deana Jakubisková Horváthová. O hereckom obsadení zatiaľ neuvažovali, no podľa režiséra by pri medzinárodnom obsadení dali radi priestor hlavne Slovákom: „Chceme obsadiť veľa slovenských hercov, aby sme ich predstavili svetu.“ Juraj Jakubisko zároveň sľubuje, že historické udalosti podá tak, aby sa diváci v kine nenudili. „Film bez divákov je mŕtvy film a cieľom nie je diváka uspať alebo vyhnať z kina… Kedysi nás na škole učili, že film by mal odohnať strach zo smrti a ja si myslím, že v dnešnom svete by mal divákov zbaviť hlavne strachu zo života,“ zafilozofoval si držiteľ Zlatej kamery i Krištáľového glóbusu.

Podtitul filmu – Tisíc rokov samoty – vyjadruje dobu, než na naše územie prišlo kresťanstvo, ale taktiež obdobie rozpadu spoločných koreňov. „Súčasná Európa sa rozhodla žiť v priestore bez hraníc,“ vysvetlila producentka filmu Deana Jakubisková Horváthová. „Tento nový svet, o ktorý sa všetci delíme, sa skladá z krajín a národov, snažiacich sa definovať svoje miesto vo veľkom spoločnom dome. A pre mnohých nových členov, medzi ktorými sú aj Slovania, je to teraz prvá možnosť predstaviť svoje dávne korene, pôvod svojich jazykov, viery a postojov,“ dodala.

Keďže film nie je historický, manželia Jakubiskovci sa rozhodli obohatiť ho o ďalší projekt vo forme dokumentu. V ňom budú použité hrané časti z veľkofilmu a doplnia ich historické a svetské názory odborníkov na toto obdobie. Manželia nedávno absolvovali mnoho rozhovorov s cirkevnými hodnostármi i historikmi. „Rozhovory s týmito mužmi sú nesmierne obohacujúce. Sú to vzácni ľudia a obdivujem ich vyrovnanosť,“ uviedla producentka filmu, zatiaľ čo režisér divákom ponúkol pohľad na kresby architektonických návrhov k filmu.

Fellini východu, ako Jakubiska často označujú médiá, začne fascinujúci príbeh histórie slovanstva a kresťanstva nakrúcať počiatkom budúceho roka. V dvojdielnom filme – pričom každý diel bude mať viac ako dve hodiny – zaznejú i cudzie jazyky. „Uvažovali sme, že film nakrútime v staroslovienčine a ten sa potom predabuje do jednotlivých jazykov, ale tento nápad neprešiel,“ prezradila Deana Jakubisková Horváthová. Veľkofilm plný tajomna, mystiky, kostolných piesní, lásky, smrti, zvratov a typickej Jakubiskovej poetiky by mal byť uvedený v roku 2013.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Reštaurovať sa dá celý archív, Jánošík by stál tri milióny

TRENČIANSKE TEPLICE 30. júna 1999 (SITA) – Vďaka novej technológii reštaruovania filmov by mohli nadobudnúť aj najstaršie slovenské filmy kvalitný obraz. Je to technika, ktorá je určená na prepis a archiváciu filmovej informácie do digitálnej formy, zbaví film škrabancov, zlepší farebnú dynamiku, upraví jeho parametre a zbaví ho filmového zrna. Ako uviedol pre agentúru SITA Vlado Rusnák zo spoločnosti Traco Systems, ak by túto technológiu vlastnil štát, slúžila by na podporu slovenskej filmovej tvorby.

Slepé lásky ocenili na festivale v Aténach

Film Slepé lásky slovenského režiséra a dokumentaristu Juraja Lehotského získal cenu za originalitu a novátorskú réžiu na 3. ročníku Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov s tematikou zdravotne postihnutých v Aténach. Medzinárodný festival Emotion Pictures sa konal v novom Múzeu Benaki v gréckej metropole od 19. do 22. júna a prezentovalo sa na ňom 38 filmov zo 17 štátov sveta.

Odpovede

  1. Keby to nerežíroval

    Keby to nerežíroval Jakubisko, tak by som povedal, že KONEČNE a UŽ SA TEŠÍM. Ale takto mi je jasné že žiadna Stara Basn http://www.youtube.com/watch?v=hN0Xky7u9No  sa konať nebude, Sloveni budú zrejme  zobrazení ako banda debilov a primitívov kniežatá budú mať určite zopár sexuálnych úchyliek a Cyril a Metod počítam že priletia na vrtulníku ktorý predtým zostrojili z bambusu. Bodaj by som sa mýlil.

Comments are closed.