Slovenské drotárstvo kedysi a dnes

Obnova.sk Fotografia

Výstava „ Drotári kedysi a dnes „ približuje zaujímavú históriu drotárstva – remesla v minulosti typického najmä pre severozápad Slovenska a sever Spiša. Zároveň predstavuje súčasné podoby remesla a originálne inšpirácie ním prenesené do tvorby výtvarníkov a umeleckých remeselníkov. Exponáty, ktoré pochádzajú zo zbierky Považského múzea v Žiline, sú rozčlenené do dvoch samostatne koncipovaných celkov. Kolekcia zbierok staršieho datovania poukazuje na mnohostranné využitie ručne viazaného drôtu v minulosti – najmä na jeho praktické využitie v úžitkových predmetoch. Medzi nimi prevládajú najtypickejšie výrobky starých majstrov určené do domácností – naberačky, pučidlá na zemiaky, cedáky. Medzi unikáty patrí niekoľko misiek s kremnickou kameninou uprostred dekoratívneho drôteného výpletu. Charakter kuchynskej galantérie z pred viac ako polstoročia ďalej dokresľujú košíky, poličky a zaujímavé sú tiež kolekcie vešiakov, podložiek pod horúce hrnce a žehličky s rôznou ornamentálnou výzdobou. Vystavené budú tiež zriedkavo sa vyskytujúce spony na spisy, ako aj výrobky typické pre drotárske dielne fungujúce vo svete v 2. polovici 19. a v prvých dvoch desaťročiach 20. storočia – detské hračky, závesné kvetináče, vtáčie klietky a iné.

Obnova.sk Fotografia

Medzi vystavené unikáty patrí honosný drôtený luster s bohatou ornamentikou zo 40. rokov 20. storočia, ktorý imituje dobové svietidlá. Zaujímavú a ojedinelú podobu spracovania drôtu zastupujú diela Jakuba Šeríka. Jeho jemné postriebrené práce vypletené z mosadzného drôtu uzatvárajú kolekciu starších umelecko-remeselných predmetov.
Ručné spracovanie drôtu približujú najčastejšie používané nástroje – kliešte, kladivká, nožnice a pomôcky – šablóny na navíjanie drôtu, prídržky a pod. Podobu vandrovných remeselníkov zas na výstave ilustruje drevená krošňa.

Druhú časť výstavy tvorí originálna úžitková i voľná tvorba súčasných autorov, ktorí posúvajú remeselnú tradíciu do nových polôh. Pôvodné drôtené prvky i výplety rôzne modifikujú a často ich kombinujú s plechom, keramikou, riečnymi kameňmi, drevom a pod. Mnohým výtvarníkom drôt slúži tiež na vyjadrenie myšlienkového posolstva.

Unikátnym dielom je ručne viazaná plastika Drotára v nadživotnej veľkosti od insitného umelca Ladislava Mikulíka zo Senice nad Myjavou. Drôt v kombinácii s kovaným železom je zastúpený vo figurálnych prácach Ladislava Jurovatého z Bratislavy. Originálne šperkárske polohy predstavuje tvorba Marty Filovej z Rosiny pri Žiline a Remígie Biskupskej z Bratislavy. Prieniky ručného viazania drôtu do súčasného profesionálneho umeleckého prejavu reprezentujú diela Jaroslava Drotára z Humenného a Blanky Šperkovej z Brna.

Výstava prostredníctvom vystavených exponátov i sprievodných textov približuje históriu drotárstva, upozorňuje na premeny remesla, ako aj na inšpirácie z neho prenesené do tvorby súčasníkov. Popri tom upriamuje pozornosť na mnohorakosť, praktické využitie a rozmanité estetické polohy na prvý pohľad všedného drôteného vlákna a jeho posuny v časovom slede viac ako jedného storočia.

Východoslovenské múzeum v Košiciach pre návštevníkov múzea pripravilo ako súčasť výstavy „ Slovenské drotárstvo kedysi a dnes „ prezentačno-predajnú výstavu z dielne súčastným drotárov p. Dariny Kaletovej, p. Štefana Smržíka a p. Bartolomeja Kissa, ktorí svoju prácu a zručnosť budú predvádzať počas vernisáže výstavy a v priebehu mesiaca júl a august 2004. V mesiaci júl v terminoch:
22.7.2004, 14 oo hod. a mesiaci august v termínoch:
6.8.2004 o 11oo hod. a 18.8. 2004 o 14oo hod.
Miesto: Nám. Maratónu Mieru č. 2

Súčasťou vernisáže výstavy bude udelenie Ceny Jána Mjartana ako najvyššie ocenenie Národopisného odboru Matice slovenskej PhDr. Michalovi Markušovi, CSc. Za celoživotné dielo a významný prínos k rozvoju národopisnej vedy na Slovensku.

VÝCHODOSLOVENSKÉ MÚZEUM KOŠICE
POVAŽSKÉ MÚZEUM ŽILINA

Miesto: Výstavné priestory Historickej budovy Východoslovenského múzea, Nám. Maratónu Mieru č.2, Košice, Termín: 25.6.2004 – 12.9.2004, Komisárka výstavy: Mgr. Monika Škvarnová, Považské múzeum Žilina

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Drotárstvo kedysi a dnes v Podunajskom múzeu

Výstavu Drotárstvo kedysi a dnes môžu v týchto dňoch vidieť návštevníci Podunajského múzea v Komárne. Nájdu tu pestrú zmes drôtených figurálnych plastík, abstraktných objektov, nástenných reliéfov, odevných doplnkov a šperkov, ako aj úžitkových predmetov ako sú misy, vázy a koše.

Diela starých majstrov

V polovici októbra v priestoroch Historického múzea Slovenského národného múzea na Bratislavskom hrade otvorili výstavu: „Diela starých majstrov.“ V roku európskeho kultúrneho dedičstva, ktorého podtitul je Od súkromných zbierok k národným inštitúciám predstavuje Historické múzeum na tejto výstave časť svojej bohatej zbierky výtvarného umenia.

Slovenská dunajská slávnosť v rakúskom zámku Schloss Orth

Tradičné ľudové remeslá, kultúra či slovenské kulinárske špeciality boli v nedeľu 5. septembra 2010 súčasťou Slovenskej dunajskej slávnosti v rakúskom zámku Schloss Orth. Podujatie bolo vyvrcholením tzv. Slovenského roka v Národnom parku Donau-Auen v dedinke Orth an der Donau. Návštevníkom sa predstavili napríklad Podunajské Biskupice, Devín, Devínska Nová Ves či mesto Stupava. Zhliadnuť bolo možné také remeslá ako paličkovanie, umelecké drotárstvo, hrnčiarstvo a kováčstvo, vyšívanie, sviečkarstvo, tvorbu z dreva či šperky z prírodných materiálov. Popri hudbe, speve a tanca bolo možné ochutnať napríklad kapustnicu, kotlíkový guláš, syry či pagáče, ale aj ríbezľové víno a slovenské pivo. Popri sprievodnom programe nechýbali ani aktivity pre deti, ktoré si mohli vyskúšať výrobu predmetov z drôtu, modelovanie z hliny, výrobu sviečok, pletenie rybárskych sietí či objaviť kúzlo papiera, pripravené boli aj rôzne vedomostné hry na zámockom ostrove. Súčasťou podujatia bola výstava Danubius fluvius o živote na slovenskom Dunaji.