Slovenské elektrárne predali kaštieľ v Jaslovských Bohuniciach

Obrázok k článku od zora.

Slovenské elektrárne predali historický kaštieľ v Jaslovských Bohuniciach. Jeho novým vlastníkom sa stala spoločnosť z Bratislavy, ktorá plánuje podľa konateľky Andrey Mihály unikátne prostredie kaštieľa využívať hlavne na organizovanie rôznych spoločenských stretnutí, firemných podujatí a svadieb. V súčasnosti kaštieľ podľa nej čaká čiastočná renovácia interiéru, s jeho otvorením ráta v jarných mesiacoch.

 

 

Slovenské elektrárne kaštieľ v dezolátnom stave kúpili v roku 1996 od obce a následne ho v priebehu piatich rokov za viac ako 100 miliónov slovenských korún (približne 3,3 milióna eur) kompletne zrekonštruovali. K historickej budove pristavali aj wellness časť s bazénom a saunou. Energetici pôvodne plánovali kaštieľ v obci známej jadrovými elektrárňami využívať na kongresové účely, neskôr sa z neho stal penzión. Objekt bol už niekoľko rokov na predaj, medzi záujemcami bola pred tromi rokmi aj obec Jaslovské Bohunice, požadovaná cena 1,4 milióna eur však bola pre poslancov obecného zastupiteľstva privysoká.

 

Šľachtické sídlo na okraji obce dal postaviť v druhej polovici 18. storočia bohunický zemepán František Dezasse. Koncom 19. storočia ho kúpila rodina grófa Platena, ktorá žila vo Viedni a kaštieľ vo vtedajších Bohuniciach využívala len ako letné sídlo. V druhej polovici minulého storočia slúžil objekt školstvu, od roku 1985 zostala budova nevyužívaná a napospas vandalom.

 

Obec Jaslovské Bohunice v okrese Trnava vznikla v roku 1958 spojením dvoch dovtedy samostatných obcí Jaslovce a Bohunice. Známou sa stala v tom istom roku predovšetkým vďaka začiatku výstavby prvej jadrovej elektrárne vo vtedajšom Československu.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Historický park a severné krídlo kaštieľa sa dočkajú obnovy

Historický park pri Neogotickom kaštieli v Galante sa dočká revitalizácie. Podľa hovorcu mesta Petra Koleka boli v týchto dňoch úspešní s projektom, ktorý rieši osvetlenie, ohradenie parku, detské ihrisko, pódium či drobnú architektúru. Cieľom je, aby obyvatelia mohli aj naďalej park využívať ako oddychovú zónu. Súčasťou projektu je aj rekonštrukcia severného krídla kaštieľa, v ktorom mesto plánuje zriadiť galériu. Celkovo mesto získalo z eurofondov viac ako dva milióny eur. Park z druhej polovice 19. storočia pozostáva z množstva stromov a kríkov veľkej historickej, mikroklimatickej, biologickej a architektonickej hodnoty, nechýbajú ani exotické dreviny. Všetku zeleň v rámci projektu zrekultivujú a prísun vody zabezpečí automatický závlahový systém.

Odpovede