Slovenské národné múzeum
Začiatky Slovenského národného múzea (SNM) sú spojené s úsilím slovenského národa o národnú emancipáciu a sebaurčenie. SNM nadväzuje na tradície Múzea Matice slovenskej a Múzea Národného domu v Martine, ktoré rozvíjala Muzeálna slovenská spoločnosť. Tieto úsilia vyvrcholili r.1908 otvorením prvej stálej expozície v Martine v budove postavenej z národnej zbierky. Múzeum si od začiatku budovalo zbierky archeologické, etnografické, historické, numizmatické, umeleckohistorické, výtvarné a prírodovedné. V roku 1924 založila Spoločnosť Slovenského vlastivedného múzea Slovenské vlastivedné múzeum, ku ktorému v tom istom roku pribudlo Zemedelské múzeum ako pobočka Československého zemědělského múzea v Prahe. V roku 1940 sa tieto dve múzeá zlúčili do Slovenského múzea so sídlom v Bratislave. V roku 1961 sa Slovenské národné múzeum v Martine spojilo so Slovenským múzeom v Bratislave pod spoločným názvom Slovenské národné múzeum so sídlom v Bratislave. Dnes je Slovenské národné múzeum vrcholnou štátnou zbierkotvornou, vedecko-výskumnou a kultúrno-vzdelávacou ustanovizňou v oblasti múzejnej činnosti v Slovenskej republike. Jeho poslaním je na základe prieskumu a vedeckého výskumu zhromažďovať, ochraňovať, vedecky zhodnocovať, odborne spracovávať, sprístupňovať a vo verejnom záujme využívať zbierkové predmety ako doklady vývoja prírody a spoločnosti Slovenska , slovenského národa a etnických spoločenstiev. V rámci svojho poslania plní úlohy súvisiace s tvorbou zbierok ako súčasti národného kultúrneho dedičstva, ich evidenciou a ochranou. V oblasti kultúrno-vzdelávacej funkcie prezentuje zbierkové fondy prostredníctvom stálych expozícií a výstav doma i v zahraničí a realizuje aj ďalšie formy múzejnej komunikácie. Rieši vedecko-výskumné úlohy a výsledky tejto práce sprístupňuje prostredníctvom vydavateľskej a publikačnej činnosti. SNM je zároveň koordinačným, metodickým, odborno-poradenským, štatistickým, vzdelávacím a informačným centrom pre celú oblasť múzejníctva v Slovenskej republike. Všetky tieto a ďalšie úlohy uskutočňuje SNM prostredníctvom riaditeľstva a 16 špecializovaných múzeí, ktoré sú dokumentačnými, vedeckovýskumnými a metodickými pracoviskami pre oblasti múzejnej dokumentácie v rámci svojej špecializácie.
zbierky
SNM spravuje najrozsiahlejší zbierkový fond v SR – v súčasnosti je to 3 379 536 ks zbierkových predmetov – cca 40% všetkých múzejných zbierok v SR.
vedecko-výskumná činnosť
“Slovenské národné múzeum je vrcholnou štátnou zbierkotvornou, vedeckovýskumnou a kultúrno-vzdelávacou ustanovizňou v oblasti múzejnej činnosti v Slovenskej republike.” Zo Zriaďovacej listiny SNM
bezplatné služby
Poradenstvo a metodická pomoc vo všetkých oblastiach odborného zamerania múzea.
platené služby
Znalecké posudky vo všetkých oblastiach odborného zamerania múzea. Poskytovanie priestorov pre prezentačné, kultúrne a spoločenské podujatia.