Slovenské rády, vyznamenania, čestné odznaky

Záujem o slovenskú faleristiku (faleristika – pomocná historická veda, zaoberajúca sa radmi a vyznamenaniami) v poslednom desaťročí je veľmi živý nielen v odborných kruhoch, ale aj v širokej verejnosti. Tento záujem je podmienený politickými a spoločenskými zmenami, ktoré nastali po roku 1989. Najmä vznikom Slovenskej republiky, dňom 1.1. 1993, sa začala písať nová etapa, ktorá zaznamenala úrodnú produkciu. Tradícia slovenskej faleristiky nie je bohatá na množstvo zhotovených insígnií v porovnaní s inými národmi, ale svojim námetom a výtvarným stvárnením zaujme aj neodborníka.Faleristická tvorba odráža charakter národa, jeho tradície, dejinné udalosti. Štát prostredníctvom radov a vyznamenaní oceňuje tých, ktorí sa najviac zaslúžili o jeho upevňovanie, šírenie dobrého mena, presadzovanie ľudskej spolupatričnosti, čestnosti, chrabrosti, hrdinstva a obety.

Slovenské rády, vyznamenania, čestné odznaky – Ján Marcinko, Alexander Jiroušek · Vydavateľstvo Agentúra Sáša, 2002
Bežná cena: 777 Sk
Ďalšie detaily: 110 strán · pevná väzba · rozmer 24×31,5 cm · slovenský jazyk · ISBN 8096709674

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Karol Vaculík – historik umenia

V roku 1992 v Bratislave zomrel historik umenia Karol Vaculík. Študoval dejiny umenia, filozofiu a francúzštinu na univerzitách v Bratislave, vo Viedni a v Prahe. Od r. 1949 bol vedúcim zbierky starého umenia v pražskej Národnej galérii, odkiaľ v r. 1951 prešiel do Bratislavy, kde bol poverený vedením vznikajúcej Slovenskej národnej galérie.

Vývoj slovenskej typografie mapujú v Banskej Bystrici

22. februára 2005 (SITA) – Vývoj slovenskej typografie 20. storočia mapuje výstava, ktorú otvoria v stredu o 16:00 v Štátnej galérii v Banskej Bystrici. Výstava je prvou časťou rozsiahlejšieho projektu a zameriava sa najmä na výtvarnú typografiu od 20. až po 60. roky minulého storočia. Prezentované sú diela viac než 40 autorov, vrátane klasikov slovenskej moderny Martina Benku, Ľudovíta Fullu a Mikuláša Galandu.

Slovenské národné múzeum

Slovenské národné múzeum je najväčšou múzejnou inštitúciou v Slovenskej republike. Pôsobí viac ako sto rokov. Má vo svojom zbierkovom fonde viac ako 3,5 mil. zbierkových predmetov zo všetkých vedných odborov. Spravuje aj niekoľko desiatok objektov, mnohé sú zapísané v Registri kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Múzeum taktiež spravuje dve múzea ľudovej architektúry v prírode, päť hradov, ktoré patria k najnavštevovanejším na Slovensku. Spišský hrad je súčasťou pamiatkovej rezervácie na Spiši, zapísanej do Registra svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.