Slovenské umenie v Poľsku, Rusku i Švédsku

Slovenské umenie sa tento týždeň predstavuje vo viacerých metropolách Európy – v Moskve, Štokholme a vo Varšave. V hlavnom meste Ruskej federácie 3. mája 2010 odštartovali Dni Slovenska. Taktiež 3. mája otvorili v švédskom hlavnom meste výstavu slovenského exilového výtvarníka Michala Hudáka. V Poľsku sa zas na 6. Varšavskom festivale umeleckej fotografie predstavujú mladí slovenskí fotografi. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.

Výstava diel Michala Hudáka nazvaná Koľaje: Európa po páde Berlínskeho múru je príspevkom Veľvyslanectva SR v Štokholme k oslavám zjednotenej Európy a vstupu SR do EÚ 1. mája 2004. Výstava v priestoroch Zastúpenia Európskej komisie vo Švédsku potrvá tri týždne. Hudák žije vo Švédsku od roku 1978 a popri umeleckej výtvarnej tvorbe je známy aj ako architekt, ilustrátor, detský spisovateľ a vydavateľ, ktorý medzi iným vydal aj prvý slovenský román v švédčine – dielo Kniha o cintoríne od Samka Tále (pseudonym, ktorý občas používa spisovateľka Daniela Kapitáňová, pozn. redakcie).


Telo po slovensky je názov výstavy mladej generácie našich fotografov. Pre návštevníkov prebiehajúceho Varšavského festivalu umeleckej fotografie sú ich práce v galérii Schody prístupné do 20. mája. Svoju tvorbu vďaka spolupráci Stredoeurópskeho domu fotografie v Bratislave a Slovenského inštitútu vo Varšave prezentujú okrem iných Petra Cepková či Terézia Golasová.


Vkladom Slovenska do osláv 65. výročia víťazstva nad fašizmom v ruskej metropole sú celý tento týždeň viaceré kultúrne podujatia. Uskutočnia sa v rámci Dní Slovenska v Moskve. Napríklad v stredu v Slovenskom inštitúte slávnostne sprístupnia dokumentárnu výstavu Kalište včera a dnes. Otvorí sa tiež Slovenské múzeum a počítačová trieda v Strednej škole rusko-slovenského priateľstva. Pripravené sú aj ďalšie podujatia, ako otvorená hodina o slovenskom jazyku a kultúre v Intelektuálnom centre, súťaž škôl v Juhovýchodnom okruhu Moskvy na tému Poznáš Slovensko?. Oslavy jubilea konca II. svetovej vojny vyvrcholia v piatok Koncertom vďaky v Slovenskom inštitúte a Slovenským majálesom v Slovenskom dome. Na koncerte vyznamenajú pamätnou medailou ministra obrany SR 50 ruských vojnových veteránov, ktorí bojovali na Slovensku. Podujatia pripravili Veľvyslanectvo SR a Slovenský inštitút v Moskve v spolupráci s mestom Moskva. Vyvrcholením Dní Slovenska v Moskve bude v sobotu príchod prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ktorý sa v nedeľu zúčastní spolu s hlavami ďalších štátov sveta na hlavných oslavách Dňa víťazstva v Moskve.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Ríme odhalili pamätník Alexandrovi Dubčekovi

Pamätník venovaný Alexandrovi Dubčekovi v hlavnom meste Talianska slávnostne odhalili vo štvrtok 20. januára 2011 podpredseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský a rímsky primátor Giovanni Alemanno. Priestranstvo v blízkosti talianskeho ministerstva zahraničných vecí a slovenského veľvyslanectva, kde stojí travertínový pilier s bustou tohto slovenského politika, nesie od 20. januára 2011 označenie Largo Bratislava – Capitale della Repubblica slovacca, teda Bratislavské námestie. Na odhalení sa zúčastnil aj taliansky prezident Giorgio Napolitano, minister zahraničných vecí Franco Frattini, viacerí poslanci a senátori a ďalší vysokí predstavitelia politických a ekonomických kruhov.

SR-kultúra-BA-fotografický-experiment-dni-kultúrneho-dedičstva

BRATISLAVA 6. septembra (SITA) – Tradičnú súťažnú prehliadku najlepších fotografií mladých autorov, ktorá je súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva, otvoria v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave v stredu o 15:00. Do súťaže sa prihlásilo rekordných 29 krajín, informoval agentúru SITA Jaroslav Liptay z ministerstva kultúry (MK). Na prezentácii sa zúčastňujú tí fotografi, ktorí zachytávajú pamiatky a iné objekty kultúrneho dedičstva.