Slovensko má prvé múzeum venované holokaustu
Prvé múzeum holokaustu na Slovensku otvorili dnes v Seredi v areáli bývalého pracovného a koncentračného tábora. Počas druhej svetovej vojny v ňom bolo väznených približne 16-tisíc Židov. Na otvorení múzea sa zúčastnil prezident Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini, predseda vlády SR Robert Fico, jeho český kolega Bohuslav Sobotka, podpredseda izraelského parlamentu Knesset Jicchak Vaknin, ale aj ľudia, ktorí hrôzy holokaustu prežili.
Úlohou múzea nie je podľa premiéra Fica vyvolávať pocity stiesnenosti a skľúčenosti, ale pripomínať obdobie holokaustu a učiť o ňom mladých. ,,Chceme, aby sem chodili študenti so svojimi pedagógmi tak, ako chodia k pamätníku SNP v Banskej Bystrici, aby sa moderným spôsobom oboznámili s tým, čo za hrôzy sa diali počas II. svetovej vojny. Verím, že toto miesto tento účel aj naplní. Musíme dokumentovať tragédiu slovenských Židov, musíme,“ povedal v príhovore predseda vlády.
Expozície Múzea holokaustu sú umiestnené v autentických historických objektoch – barakoch. ,,Nebude to len múzeum, ale aj pamätník všetkým zavraždeným Židom v období holokaustu, a tým ľuďom, ktorí Židov zachraňovali. Zároveň tu bude vzdelávacie centrum pre študentov, ale aj širokú odbornú a laickú verejnosť. Dokážeme pripraviť vzdelávacie programy pre všetkých,“ povedal vedúci zariadenia Martin Korčok. V prvej budove sa nachádza expozícia zameraná na riešenie židovskej otázky na Slovensku v rokoch 1938 – 1945. V druhej budove bude expozícia zameraná na ubytovanie väzňov a ich pracoviská od betonárky, cez krajčírsku až po zámočnícku dielňu. V tretej budove bude znázornené ubytovanie väzňov v období, v ktorom tábor fungoval len ako koncentračný. Potomkovia obetí holokaustu môžu v Seredi nájsť posledné zmienky o svojich predkoch.
Projekt rekonštrukcie barakov bývalého pracovného a koncentračného tábora Židov v Seredi za takmer 2,5 milióna eur bol financovaný z regionálneho operačného programu. Pripravilo ho a predložilo ministerstvo kultúry v spolupráci so Slovenským národným múzeom (SNM) – Múzeom židovskej kultúry. K zriadeniu Múzea holokaustu v Seredi sa pri príležitosti Pamätného dňa obetiam holokaustu a rasového násilia zaviazala Vláda SR svojím uznesením ešte v roku 2009.
Pracovný tábor v Seredi vznikol z vojenských útvarov v roku 1941. V prvej fáze ho vybudovali a zriaďovali v ňom pracovné dielne. V druhej sa stal jedným z piatich centier pre organizáciu transportov Židov. Ako pracovný tábor s výrobňou v dielňach fungoval v tretej fáze. V poslednej fáze od roku 1944 do konca marca 1945 sa stal koncentračným táborom. Od roku 1942 do konca roku 1944 v ňom pracovalo približne 700 až 1 200 väzňov. Podľa historikov boli v tábore veľmi ťažké životné podmienky, väzňov bili a znásilňovali.