Slovensko sa stalo členom Výkonnej rady UNESCO

Slovensko dňa 14. októbra 2009 na zasadaní 35. Generálnej konferencie UNESCO v Paríži zvolili za člena Výkonnej rady UNESCO na štyri roky. Slovenská republika mieni svojím dielom prispieť k napĺňaniu priorít vlády pri budovaní vedomostnej spoločnosti v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu, podpory kultúrnej diverzity, ochrany a využívania kultúrneho dedičstva a v ďalších oblastiach pôsobnosti UNESCO.

Dôležitú úlohu pri naplňovaní týchto cieľov vo vzťahu k UNESCO, slovenským inštitúciám a občianskej spoločnosti zohráva Slovenská komisia pre UNESCO, ktorá je poradným orgánom vlády SR. Pôsobí pri Ministerstve zahraničných vecí SR a úzko spolupracuje najmä s rezortmi školstva, kultúry, Slovenskou akadémiou vied a ďalšími inštitúciami. Agentúru SITA o tom informoval hovorca rezortu diplomacie Peter Stano.


Výkonná rada s 58 členmi je rozhodovacím orgánom UNESCO, ktorý medzi zasadnutiami Generálnej konferencie zastupuje 193 členských štátov UNESCO. UNESCO, ako univerzálna špecializovaná organizácia OSN pre vzdelávanie, kultúru a vedu, plní úlohy v oblasti vzdelávanie pre všetkých, podpory kultúrnej diverzity a uplatňovania vedeckých poznatkov v praxi. Medzi jej priority patrí aj podpora a ochrana ľudských práv a základných slobôd vrátane slobody tlače a práva na informácie.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vzniká zoznam nášho nehmotného dedičstva

Zvýšiť vedomosti verejnosti o našom nehmotnom kultúrnom dedičstve ale aj prispieť k propagácii jeho nositeľov je časť z cieľov pripravovaného Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Návrhy na zápis do zoznamu prijíma Ministerstvo kultúry SR do 20. júna 2010. Zoznam má okrem iného aj zaznamenať, ohodnotiť a sprístupniť významné prvky súvisiace s nehmotným kultúrnym dedičstvom Slovenska. Patria medzi ne napríklad ústne tradície, interpretačné umenie, spoločenské praktiky, či tradičné remeslá. V neposlednom rade má byť jednou z úloh zoznamu i podpora nositeľov tradícií v ich snahách o zachovanie nehmotného kultúrneho dedičstva.