SNM predstavilo novú publikáciu sprevádzajúcu rovnomennú výstavu Kelti z Bratislavy
ovenské národné múzeum (SNM) už tradične posledný utorok v mesiaci predstavilo novú publikáciu z vlastnej produkcie. Včera 28. februára, to bol katalóg Kelti z Bratislavy. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Vášáryová z centra múzejnej komunikácie SNM. Dielo sprevádzajúce rovnomennú výstavu priblížili v samotnej expozícii v SNM – Historickom múzeu na Bratislavskom hrade dve na seba nadväzujúce podujatia. Prvé s názvom Metodický deň bol určený najmä učiteľom. Pedagógovia si počas približne hodinového programu vyskúšali vzdelávacie podujatie pre školy “Bratislava v čase Asterixa a Obelixa” pripravené k výstave.
p>
V poobedných hodinách mala verejnosť možnosť využiť autorský sprievod výstavou. Návštevníci sa priamo od kurátorov výstavy a autorov katalógu dozvedeli o keltskej akropole na Bratislavskom hrade, o najnovších nálezoch počas poslednej rekonštrukcie Hradu, ale aj to, ako vyzeral hrad Devín v dobe laténskej či o zániku keltskej civilizácie v čase rímskych cisárov. Katalóg k výstave Kelti z Bratislavy uviedli do života špeciálnym medovinovým pivom. Publikáciu si záujemcovia môžu kúpiť v múzejnom obchode na Bratislavskom hrade a v e-shope národného múzea.
Výstava SNM-Historického múzea Kelti z Bratislavy ponúka do 1. októbra pohľad do čias, keď na území mesta žili Kelti – prvé po mene známe etnikum u nás. Okrem zaujímavo prezentovaných archeologických nálezov výstava na pôvodnom mieste, v podzemnom priestore pod nádvorím Bratislavského hradu, prezentuje časť zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred naším letopočtom.
SNM pripomína, že pred vyše 2 000 rokmi sa na území dnešnej Bratislavy rozkladalo keltské mesto – oppidum, rozľahlejšie než neskoršie stredoveké mesto. Kelti mali na území Bratislavy dokonca svoju mincovňu a na ich minciach sa najčastejšie vyskytuje nápis Biatec. O význame oppida svedčí i množstvo predmetov a objektov, ktoré našli archeológovia v centre Bratislavy. Najmä nálezy z Bratislavského hradu sú dôkazom o bohatstve oppida. Na hradnom vrchu sa v rokoch 2013 a 2014 našli základy budov, ktoré nesú známky luxusu nad pomery celého regiónu. Ide o časti unikátnych stavieb, ktoré si dali postaviť rímskymi staviteľmi Kelti. Objavy rímskych stavieb na Bratislavskom hrade z obdobia ešte pred vznikom hranice Rímskej ríše, Limes Romanus sú natoľko dôležité, že sa naši archeológovia s nimi zapojili do Európskeho projektu Danube Limes Brand. Ide zároveň o celoeurópsky unikát, keďže takéto stavby mimo územia starovekej Rímskej ríše dovtedy objavené neboli.