Socha a kresba Andiky Beránkovej v Považskej galérii umenia

Vo štvrtok 9. 12. 2004 o 17,00 hod. slávnostnou vernisážou bude otvorená výstava akad. soch. Andiky Berákovej. Andika Beráková (nar. 10. 4. 1938 v Žiline) študovala v rokoch 1953 – 1957 na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave na oddelení rezbárstva pod vedením Ludwika Korkoša. V rokoch 1957 – 1963 pokračovala v štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. Jozefa Kostku. Výstava Andiky Berákovej v Považskej galérii umenia predstavuje výber z jej tvorby z oblasti sochárskej činnosti ako i výber kresebnej tvorby. Jedná sa o drobnejšie plastiky viac menej abstrahované do podoby priestorového symbolu odlievané do bronzu alebo stvárnené v dreve. Jej sochárska tvorba skôr než sa ustálila do svojej terajšej podoby prešla približne podobným vývojom ako sme mohli sledovať u celej rady jej vrstovníkov z ateliéru Jozefa Kostku. Koncom 60. rokoch, keď sa prakticky menila štruktúra nášho sochárskeho umenia Andika Beráková sa neubránila vplyvu nových tendencií.

Jej sochy vychádzajú z množstvá namodelovaných plastických detailoch, ktoré vyznievajú so svetelným pôsobením čisto organicky a prirodzene. Majú mäkký expresívny povrch, ktorý nielen svetlo zachytáva, ale i odráža. Diela sa stali zobrazovacími symbolmi ľudskosti, ktoré uplatňovala predovšetkým v nespočetných podobách ženských postáv, matiek a materstva. Kresbu predstavuje výber z jej súčasných prác a v kontexte autorkinej tvorby je charakterizovaná ako samostatný výtvarný druh. Nadobúda tak osobité zákonitostí a vlastný vnútorný život viažuci sa na novovznikajúci tvar. Kresba je tvorená v čistej línii v kombinácii s iným materiálom, ktorý umožňuje zaznamenať princípy obsahové a formovo výrazové. Tieto môžeme ďalej evidovať i v jej komornej a monumentálnej plastike a medailách, ktorými disciplínami sa autorka zaoberala v predošlej tvorbe.
Výstava Andiky Berákovej v Považskej galérii umenia, ktorá potrvá do 13. februára 2005 a bude otvorená v dňoch utorok – piatok od 9,00 hod. do 17,00 hod. a v sobotu a nedeľu od 10,00 hod. do 17,00 hod., nemá za cieľ predstaviť jej celú doterajšiu tvorbu. Ale výberom tvorby predkladanej divákovi vzdávame hold a prirodzený rešpekt k dielu, kde sú zaznamenané i ľudské osudy a udalostí, z ktorých vychádzajú
výtvarné pochody umelkyne, pedagogičky a organizátorky výtvarného umenia v Žiline.

M. Mazúr, kurátor výstavy

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Rudolf Fila

Narodil sa 19. júla 1932 v Příbrami na Morave. V roku 1952 maturoval na škole umeleckého priemyslu v Brne (prof. Bohdan Lacina), roku 1958 absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (prof. Ján Mudroch).

Maľby Jozefa Zelného v PGU

V Považskej galérii umenia v Žiline sa vo štvrtok 25. augusta o 17.00 vo výstavných priestoroch na prvom poschodí uskutoční posledná zo série letných vernisáží. Tentoraz bude otvorená výstava Maľby autora Jozefa Zelného, v kurátorskej koncepcii Milana Mazúra. Ponúkne najnovšie diela maliara pochádzajúce z obdobia od 90. rokov až po tie aktuálne.

Príbehy – Reštaurátor Jozef Dorica

Reštaurovanie umeleckých diel má popredné miesto v komplexe úloh galérií a múzeí a patrí k základnej starostlivosti o zbierkové predmety. Nie všetky obrazy, sochy, grafiky či iné artefakty, ktoré získavajú kultúrne inštitúcie do svojich fondov, si uchovali svoju pôvodnú a ničím neporušenú „tvár“, takú, akú im dal ich tvorca. Mnohé z nich poznačil čas, nevhodné uloženie, nadmerná vlhkosť, mechanické poškodenie či ľudský faktor.