Spišiaci si pripomenú prvú písomnú zmienku
Pred 800 rokmi sa Spiš dostal prvýkrát do písaných dejín. Pri príležitosti prvej písomnej zmienky o Spiši sa na Spišskom hrade uskutoční v nedeľu 20. septembra 2009 slávnosť, ktorej súčasťou bude prezentácia novej knihy Dejiny Spiša I. Publikáciu spracoval kolektív autorov pod vedením Martina Homzu z Katedry slovenských dejín Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Kniha približuje geografické pomery, faunu, flóru a históriu Spiša od najstarších dôb až po neskorý stredovek. Dejiny Spiša od stredoveku až po súčasnosť by mali byť obsahom druhej časti, informovala Dáša Uharčeková-Pavúková zo Spišského múzea v Levoči.
Všetci Spišiaci, ktorí zložia skúšku spišiactva, si v deň osláv môžu vymeniť jedno euro za „hradný dukát,“ ktorý bude zároveň vstupenkou na oslavy na Spišskom hrade. Organizátori podujatia sľubujú oslavy plné hudby, tanca, spevu, dobrého jedla, historických súbojov a neopakovateľnej dobovej atmosféry. Návštevníci Spišského hradu si budú môcť vypočuť prednášku spišského historika Ivana Chalupeckého o dejinách Spiša. Organizátormi osláv sú Združenie miest a obcí Spiša, Spišské biskupstvo a Spišské múzeum v Levoči.
Spiš sa po prvýkrát spomína v listine uhorského kráľa Ondreja II. z roku 1209, ktorý spišskému prepoštovi Adolfovi a jeho sestre daroval „zem na Spiši.“ Darované územie je v listine presne ohraničené. Ide o lokalitu medzi Veľkou Lomnicou, Starou Lesnou a Huncovcami. V listine sa prvýkrát spomína aj rieka Poprad a „Snežné hory,“ dnešné Vysoké Tatry.