Spolok slovenských architektov udelil výročné ocenenia
Za celoživotné dielo v oblasti urbanizmu a architektúry udelilo prezídium Spolku architektov Slovenska (SAS) Antonínovi Stuchlovi Cenu Emila Belluša 2007. Cenu Dušana Jurkoviča za novo postavený objekt Octopus Habitat v Bratislave získal Peter Sticzay-Gromski. Cenu profesora Martina Kusého za sústavnú a úspešnú osvetovú a popularizačnú činnosť v oblasti architektúry udelila porota Prešovčanke Tatiane Kollárovej.
Podľa prezidenta SAS Štefana Šlachtu laureát Bellušovej ceny je výnimočne urbanista, ktorý od roku 1990 získal toto prestížne ocenenie. Výrazný je jeho vklad najmä do riešenia smerného územného plánu mesta Žiliny, ktorý bol zadaný v roku 1965 ako prvý na Slovensku a ukončil ho v roku 1978. Stuchl sa od roku 1950 architektonicky podieľal na mnohých stavbách, tiež na tvorbe územných plánov okrsku Liptovský Mikuláš Podbreziny, centra Terchovej, Čadce, Turian a iných slovenských miest. V roku 1972 ho vylúčili zo Zväzu slovenských architektov, SAS ho rehabilitoval v roku 1991 a odvtedy je na dôchodku.
Medzinárodná porota s talianskym, americkým a slovinsko-slovenským zastúpením udelila Cenu Dušana Jurkoviča po desiatich rokoch bratislavskému objektu. Hodnotila 24 návrhov a podľa nej víťazný obytný komplex Octopus Habitat na Záhradníckej ulici najviac prispieva k zvýšeniu úrovne a prestíže architektonickej tvorby na Slovensku.
“Vôbec mi nebude prekážať, ak ho ľudia budú nazývať chobotnica,” uviedol na dnešnej tlačovej konferencii jeho autor Sticzay-Gromski. Víťazný projekt i ďalšie projekty súťažiacich jednotlivcov a kolektívov sú vystavené do 14. decembra v galérii SAS. Medzi nimi Národné centrum vodného póla v Novákoch, športovo-kultúrna Aréna v Poprade, Letecké múzeum Košice, chata na Slnečných jazerách v Senci či bratislavské projekty Revitalizácia čitárne Červený rak s rekonštrukciou Michalského mosta, polyfunkčný súbor Koprivnica v Dúbravke, Obytný súbor Karloveské rameno a iné.
Architektka a publicistka Tatiana Kollárová získala Cenu profesora Martina Kusého za dlhodobú aktívnu činnosť. Prácu vo svojom prešovskom ateliéri obohatila o výstavy, v roku 2002 rozbehla projekt Clubovky – neformálne stretnutia architektov s rôznymi osobnosťami a vážnymi záujemcami o architektúru a dizajn. Na nich predstavuje súčasných významných svetových tvorcov nielen v Prešove, ale aj v Bratislave a Prahe.