Starožitnosti Ottova encyklopedie
Ottovo nakladatelství, Praha 2009
ISBN: 978-80-7360-417-2
slovenský jazyk (preklad Irena Pišútová)
248 strán
Pôvodná cena v Čechách 299,- Čk – dnes 149,- Čk
Na Slovensku ju nakladateľ ponúka (v prepočte) za 304,- Sk ale nájdu sa aj takí čo ju ponúkajú za 410,- Sk (MH shop, GooDBooK.sk).
Oficiálny text nakladateľa: “Evropské i světové dějiny umělecké tvorby v 17 tematických okruzích – Rady, jak poznat, určit, sbírat a ošetřovat staré hodnoty – Více než 300 barevných fotografií doplňujících zajímavý text.”
Keď sa mi dostala do rúk táto kniha, srdce mi poskočilo v nádeji, že konečne máme niečo z “domácej” produkcie k problematike starožitníckeho artiklu. Po otvorení knihy však moje poskakujúce srdce ostalo v hornej úvrati a radostná dychtivosť sa vytratila. Žiadna “domáca” produkcia, dokonca ani jeden kontinentálny autor. 222 strán textu priemernej kvality x-krát publikovaného snáď v desiatke kníh už od osemdesiatych rokov minulého storočia. Autori sú Angličania a ako inak, píšu o tom, čo majú doma, čo poznajú.
O kontinentálnych starožitnostiach sa dozvieme iba veľmi málo. V stati o obrazových rámoch – 1 strana, európskom sochárstve – 4 strany, nábytku – 6 strán, keramika a porcelán – 13 strán, sklo – 6 strán, striebro – 2 strany, šperk a vejáre – 3 strany, textílie – 5 strán, úžitkové umenie (?) – 13 strán, mince a medaily – 13 riadkov stĺpca, hodiny a vedecké prístroje – 5 strán, knihy a rukopisy – 1 strana, bábiky a hračky – 1,5 strany, hudobné nástroje – 4 strany, zbrane a brnenia – 3 strany. Teda zhruba 64 strán vrátane obrázkov a rátal som veľkoryso.
Nenadchli ma ani rady zberateľom, ktorých autor nemá o stredoeurópskom zberateľstve, možnostiach a legislatíve ani šajnu. Rovnako výber pojmov do slovníka v závere knihy je nevyvážený, orientovaný najmä na keramiku.
Čo dodať na záver? Knižku som mal, videl a nekúpil. Kto si však rád prezerá malé, ale zato farebné obrázky, nech nemešká a neprepasie príležitosť.
© tpd 2011 for obnova.sk only