Stonehenge možno stavali Stredoeurópania
Archeológovia, študujúci telesné pozostatky bohatého lukostrelca nájdené v 4 000-ročnom hrobe odkrytom v blízkosti Stonehenge minulý rok, vyhlásili, že pôvodne pochádzal z oblasti Álp, pravdepodobne súčasného Švajčiarska, Rakúska alebo Nemecka.
Musel byť veľmi významnou postavou v oblasti Stonehenge a je fascinujúce pomyslieť, že niekto z cudzej krajiny, možno súčasného Švajčiarska, mohol zohrávať dôležitú úlohu pri stavbe megalitov – uviedol vo vyhlásení archeológ Andrew Fitzpatrick.
Takzvaného „Amesburského lukostrelca” našli v hrobe asi päť kilometrov od megalitov, pochovaného spolu so 100 predmetmi, vrátane zlatých náušníc, medených nožov a keramiky. Výskumníci označili nález – datovaný do obdobia asi 2 300 rokov pred n. l. a najstarší známy hrob v Británii – ako jeden z najbohatších nálezov doby bronzovej v Európe.
Lukostrelca pomenovali “Kráľom Stonehengeu” pre bohatstvo nájdené na jeho mieste odpočinku, vrátane najstarších zlatých predmetov, aké boli kedy nájdené v Británii. Testy zubnej skloviny prezradili, že sa narodil a vyrástol v oblasti Álp.
Odlišné pomery formy kyslíkových izotopov v chrupe v odlišných častiach sveta a pomer nájdený v tomto chrupe dokazujú, že pochádzal z oblasti Álp, povedal Tony Trueman, archeológ z Wessexu. Je to významný dôkaz, že kultúra importovaná z kontinentu pomohla Britániu vyviesť z doby kamennej – uviedol.
Megalit Stonehenge, postavený v období medzi rokmi 3 000 a 1 600 pred n. l., tvorí prstenec 20-tonových skál na Salisburskej rovine a ročne priťahuje asi 1 milión návštevníkov.
SITA, 11.2.2003
Zdroj: http://www.slovakradio.sk/radioinet/index.html (upravené)
Škóti mali svoj
Škóti mali svoj Stonehenge skôr
Slávne anglické megality nie sú pôvodnou stavbou. Mali predchodcu na Orknejských ostrovoch.
Čítajte viac: http://veda.sme.sk/c/6238295/skoti-mali-svoj-stonehenge-skor.html#ixzz1lPqw84qx